Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań

Szkoła Podstawowa Nr 1

Aktualności:

03-04-2024

O depresji – profilaktycznie...

26 marca, w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Marii Konopnickiej w Lubaniu, odbyły się zajęcia profilaktyczne pod tytułem „Smutno, że aż boli”. W warsztatach, prowadzonych przez pana Dominika Dudka z Centrum Działań Profilaktycznych w Wieliczce, uczestniczyli uczniowie lubańskiej Jedynki z klasy 8a wraz z wychowawczynią panią Sylwia Matusiak. Tematem spotkania była zaś depresja wśród młodzieży. Dzięki tym zajęciom ósmoklasiści poznali sposoby unikania stanów lękowych, nerwicowych, depresyjnych oraz zdobyli informacje, gdzie szukać pomocy, gdy zauważą niepokojące objawy poważnych zaburzeń nastroju (np. smutek, niechęć do wstania z łóżka czy ograniczanie kontaktów z ludźmi).

28-03-2024

JeDyNkA pOwItAłA wIoSnĘ!

21 marca świętowaliśmy w SP1 podwójnie: nadejście wiosny (zwane też dniem wagarowicza) oraz Światowy Dzień Zespołu Downa. Trzeci czwartek bm. upłynął nam zatem bardzo aktywnie. Nasi uczniowie z kl. IV-VIII, wyznaczeni przez nauczycieli i będący pod ich opieką, prowadzili lekcje dla swoich koleżanek oraz kolegów. Natomiast kl. I-III udały się do miejskiego kina Wawel na film pt. „Yuku i magiczny kwiat”. Następnie wszystkie kl. IV-VIII miały zajęcia nt. tolerancji i praw dziecka. W ich trakcie przygotowały też autorskie plakaty/prace ze skarpetkami, symbolizujące święto osób z Zespołem Downa. Po ich wykonaniu, na boisku szkolnym, miała miejsce prezentacja efektów pracy poszczególnych oddziałów, a także odbyły się konkursy skakanki i hula-hop.

28-03-2024

CZŁOWIEK SPRĘŻYNA W NASZEJ SZKOLE!

20 marca uczniowie naszej szkoły mieli okazję wziąć udział w niezwykłym przedstawieniu. Uczestnik programu „Mam talent” zaprezentował się jako człowiek sprężyna. Efekty specjalne, takie jak: lasery, dym sceniczny, podświetlenia zrobiły ogromne wrażenie. Uczniowie mogli również sprawdzić swoją sprawność fizyczną pod czujnym okiem artystów cyrkowych. Śmiechu było co niemiara! Program artystyczny cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, uczniowie z niecierpliwością wyczekiwali kolejnych etapów występu. Pokazy zostały nagrodzone gromkimi brawami.

28-03-2024

Nasza gigapisanka

Barwna pisanka, przygotowana przez uczniów SP1 (m.in. z kl. 4a), stanęła ostatnio na lubańskim placu Feliksa Netza przy miejskim ratuszu. Udekorowaliśmy nią centrum miasta dzięki ZGiUK Sp. z o.o. Warto dodać, że przekazane przez tę instytucję śnieżnobiałe jajko, sprawiło nam wszystkim wielką niespodziankę. Uczniowie Jedynki od razu bardzo chętnie pomalowali tę gigapisankę i kilka mniejszych ozdób stanowiących dekorację naszej szkoły. Frajdy było przy tym bardzo dużo. Efekty wspólnej pracy można już podziwiać na zdjęciach.

28-03-2024

Little Red Riding Hood

W dniu 21 marca, w Jedynkowym Teatrze „Na Strychu”, odbyła się długo wyczekiwana premiera przedstawienia pt. „Czerwony Kapturek”. Spektakl został przygotowany dla uczniów i ich rodziców, których zaprosiliśmy na 17:00 (zaraz po kwartalnych zebraniach w klasach). Historię rezolutnej dziewczynki, jej babci i złego wilka opowiedziały nam zaś młode aktorki ze szkolnego koła języka angielskiego. Należy dodać, że inscenizacja bardzo znanej baśni była, oczywiście, po angielsku. Mimo to, nie przeszkodziło to widzom dobrze się bawić. Wszystko wyszło bowiem perfekcyjnie. Dziękujemy bardzo! Thank you very much!

26-03-2024

Cyberprzemocy mówimy stop!

W piątek, 15 marca, uczniowie lubańskiej Jedynki (z kl.: 6abcd i 7ab) wzięli udział w prelekcjach o zagrożeniach wynikających z obecności w wirtualnym świecie w ramach zajęć profilaktycznych. Tematem spotkań były: hejt, mowa nienawiści i cyberprzemoc. Dzięki naszemu gościowi z KPP w Lubaniu zwiększyliśmy wiedzę o tych współczesnych zagadnieniach, z którymi każdy może się zetknąć, będąc online w sieci. Ponadto pani policjantka uświadomiła młodzieży, że choć Internet jest przeogromnym dobrodziejstwem, to niesie ze sobą liczne zagrożenia.

26-03-2024

KOLOROWA WIOSNA!

W świetlicy szkolnej uczniowie z kl. I-III zaczęli już pierwsze, wiosenne aktywności. Przede wszystkim cieszą się pięknem tej niesamowitej pory roku. Dzieci poznały też pierwsze oznaki wiosny oraz obserwowały, jak przyroda powoli budzi się do życia. Nie mogło, oczywiście, zabraknąć tworzenia wiosennych plakatów i dekoracji, które wprowadzają radosny klimat w świetlicy. Ponadto dzieci – z wielką radością – rysowały kredą kolorowe rysunki na szkolnym boisku. Ile przy tym było dobrej zabawy, pięknych uśmiechów i fantazyjnych „dzieł sztuki”.

26-03-2024

Królewska gra – lubię to!

W dniu 19 marca, w naszej szkole, odbył się I Międzypowiatowy Turniej Szachowy. W zawodach wzięły udział dwie placówki: lubańska Jedynka i SP nr 5 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zgorzelcu (zaproszona przez pomysłodawczynię turnieju panią Dyrektor – Beatę Myśliwiec). Każda z drużyn składała się z 8 zawodników. Mecz szachowy był rozgrywany systemem – 5 rund, tempo gry to 15 minut na partię dla każdego gracza. Uczniowie SP1 zmierzyli się z bardzo silną ekipą, która zdobywała w swojej historii dużo medali. Niestety, nasza dzielna młodzież w klasyfikacji zespołowej uległa przyjezdnym rówieśnikom. Ponadto został rozegrany dodatkowy mecz, który miał rozstrzygnąć, kto był najlepszym zawodnikiem turnieju.

26-03-2024

Dzień liczby PI

14 marca lubańska Jedynka uczciła, tradycyjnie i z pełnym zaangażowaniem, przypadające w tym dniu święto niezwykłej liczby, tj. PI. Tegoroczne obchody pięknie uświetnili uczniowie poszczególnych oddziałów. I tak, kl. 4bc wykonały prace plastyczne związane z liczbą Pi, a kl. 5 wymyśliły specjalne rebusy o niej. Kolejny raz Adam Ossowski (5c) przygotował smakowite babeczki z liczbą PI dla swoich koleżanek i kolegów. Na lekcjach matematyki odbyły się również różnorodne gry oraz zabawy związane z tą niebanalną wartością – wyrazy z Pi czy nazwy miast z Pi.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...