Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
18-11-2020

Nowa rzeczywistość, z jaką musimy się zmierzać od czasu ogłoszenia pandemii, daje się we znaki każdemu. Musimy radzić sobie z lękiem o zdrowie, o bliskich. Zmagamy się z codziennością, która jest inna od tej, jaką do tej pory znaliśmy.

Doskwierają nam: ograniczone kontakty międzyludzkie, zatrzymane życie kulturalne i zminimalizowana aktywność.

Jednak zgodnie z sentencją pianistki i wokalistki Vivian Green: „ W życiu nie chodzi o czekanie, aż burza minie. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu”.

W myśl tych słów właśnie, żyją słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Lubaniu. Nie poddają się marazmowi i działają, tworzą, realizują swoje pasje.

W naszym cyklu: Co słychać? prezentujemy Panią Eugenię Butkowską, słuchaczkę z UTW, która od lat zajmuje się rękodziełem.

„Gdzie nie pójdę, tam zawsze mam co robić”- powiedziała Pani Gienia. Wykorzystując piękną pogodę nasza seniorka wraz z mężem, w ostatnich tygodniach zajmowała się porządkowaniem działki przed zimą. Zbieranie warzyw i owoców, z których powstały smaczne przetwory to nie jedno zajęcie, jakie ma nasza Seniorka.

Podczas długich jesiennych wieczorów za sprawą niesamowitej pasji Pani Gieni, powstają wspaniałe ozdoby świąteczne, kartki bożonarodzeniowe i kwiaty.

„Nawet mąż mi pomaga, robi z drucików kółeczka, z których później ja przy pomocy kolorowych materiałów tworzę kwiaty”.

Z przyjemnością prezentujemy Państwu „cuda” jakie wychodzą spod rąk Pani Eugenii. Na fotografiach nie znalazły się wszystkie ozdoby, ponieważ niektóre z nich są w trakcie tworzenia. Na przykład przepiękne szyszki bożonarodzeniowe, które powstają, a do ukończenia których potrzeba jeszcze wiele cierpliwości i czasu.

Według definicji rękodzieło jest wyrobem nieprzemysłowym, wytwarzanym własnoręcznie i będącym pod wieloma względami dziełem o walorach artystycznych. Dawniej kojarzony głównie jako wyrób ludowy, mający przede wszystkim cechy kultury, w jakiej powstał. Obecnie rękodzieło to dziedzina w której każdy, kto ma zacięcie artystyczne, czas i cierpliwość może się spełniać. Samodzielne wytwarzanie przedmiotów jest okazją do kreatywnego sposobu spędzania czasu wolnego. Sprawność manualna, wyobraźnia, dają możliwość artystycznego wyrazu. Oryginalne przedmioty, wykonane samodzielnie mogą być cieszącą oko dekoracją lub upominkiem dla kogoś bliskiego. Od wielu lat rękodzieło jest także powiązane z ekologią, za sprawą recyklingu, czyli z ponownym wykorzystywaniem przedmiotów i „dawaniem im drugiego życia”.

Zachęcamy do zapoznania się z twórczością seniorki UTW, a także do szukania inspiracji i rozpoczęcia przygody z rękodziełem. To wspaniały pomysł na spędzanie czasu wolnego, a także okazja do satysfakcji i samodoskonalenia siebie.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...