W dniach od 1 do 10 lipca 2025 roku – w czasie wspólnych wakacji letnich w Polsce i Niemczech – odbędzie się 12. edycja Kindermiasta: tym razem w Görlitz. Miejscem wydarzenia będzie teren zewnętrzny Centrum Społeczno-Kulturalnego Rabryka.
Przez osiem dni programu 200 dzieci z Polski i Niemiec będzie miało okazję zbudować własne miasto i w zabawowy sposób rozwijać przydatne umiejętności, a przede wszystkim poznawać zasady demokratycznego współżycia – i to wszystko w międzynarodowym, polsko-niemieckim kontekście.
Wieczór informacyjny
21.01.2025 o godzinie 17:00 w Miejskim Domu Kultury (ul. Parkowa 1, 59-900 Zgorzelec) odbędzie się wieczór informacyjny, podczas którego przedstawimy szczegóły dotyczące najbliższej edycji Kindermiasto oraz otworzymy rejestrację uczestników. Listy zapisów będą prowadzone osobno dla dzieci mieszkających w Polsce i Niemczech. Prosimy o upewnienie się, że zapisują się Państwo na listę odpowiednią dla miejsca zamieszkania Państwa rodziny.
O projekcie
W Kindermieście dzieci pełnią rolę obywateli miasta i korzystają z przysługujących im praw i obowiązków. Samodzielnie zarządzają miastem, tworzą rady miejskie, wybierają burmistrza lub burmistrzynię i wspólnie ustalają zasady życia w społeczności.
Jak w prawdziwym życiu, dzieci podejmują pracę i mogą spróbować swoich sił w różnych zawodach, które są oferowane w formie warsztatów. Oprócz tradycyjnych warsztatów rzemieślniczych i usługowych, w nadchodzącej edycji dostępne będą również specjalne warsztaty z zakresu M.I.N.T. (matematyki, informatyki, nauk przyrodniczych i technologii). Dzieci będą mogły wcielić się w role badaczy, naukowców czy nauczycieli i tym samym realizować akademickie ścieżki kariery w ramach miasta dzieci.
Oczywiście w mieście nie zabraknie także gastronomii i ofert rekreacyjnych, które uzupełnią propozycje miejsc pracy oraz zapewnią rozrywkę i relaks po godzinach pracy – w końcu są to wakacje!
Korzyści dla dzieci
Koncepcja Kindermiasto daje dzieciom możliwość poznania wszystkich aspektów demokratycznego współżycia. Uczestnicy uczą się, jak przełamywać bariery językowe, prowadzić dialog i rozwiązywać konflikty, znajdować kompromisy i wspólnie tworzyć miasto, w którym każda opinia jest wysłuchana.
Dzieciom towarzyszyć i wspierać je będą doświadczeni prowadzący warsztaty, tłumacze oraz wolontariusze, z których wielu od lat z zaangażowaniem i pasją uczestniczy w projekcie.
Wsparcie rodziców i wolontariuszy
Rodzice, dziadkowie oraz inne osoby, które chciałyby wesprzeć realizację projektu, proszeni są o kontakt pod adresem: info@kindermiasto.eu.
Organizatorzy
Kindermiasto to projekt realizowany wspólnie przez esta e. V., Fundację „nasze miasto – unsere Stadt” oraz Urząd Miasta Zgorzelec pod patronatem Meetingpoint Memory Messiaen e. V.
Kontakt: Monique Funke info@kindermiasto.eu
(Meetingpoint Memory Messiaen e. V.)