Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
13-09-2023

W dzisiejszym wideoinformatorze powiemy o Rowerowym Parku Umiejętności oraz lubańskiej odsłonie Narodowego Czytania.

Wypoczynek bierny czy aktywny? A może jedno i drugie? Za nami niecodzienna podróż po stronicach literatury, a przed nami endorfiny wykręcone na dwóch kółkach.

W dzisiejszym wideoinformatorze powiemy o Rowerowym Parku Umiejętności oraz lubańskiej odsłonie Narodowego Czytania.

Dolnośląskie Rowerowe Parki Umiejętności to innowacyjny projekt realizowany przez jednostki samorządu terytorialnego przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. W Lubaniu Rowerowy Park Umiejętności powstanie na Zielonym Wzgórzu, czyli terenie po dawnym wysypisku śmieci przy drodze krajowej nr 30. 

- Zobligowaliśmy się względem marszałka i Ministerstwa Sportu, że zadanie to będzie wykonane w tym roku i prace pierwsze już trwają – teraz geodezyjne, później już wykonawca wejdzie i będzie realizował tę właściwą część inwestycjiopisywał Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński.

W planach jest budowa trasy głównej technicznej o zróżnicowanej trudności, trasy typu singletrack oraz bezpiecznej trasy pumptrack mini dla dzieci w wieku 4 – 7 lat. Obiekt będzie miał charakter szkoleniowy, przygotowujący młodych cyklistów do jazdy w terenie.

- Przypomnę też, że właśnie tutaj będzie przebiegała część naszej pętli rowerowej, więc ten Rowerowy Park Umiejętności wiąże się z tą planowaną pętlą rowerową i – co ważne – będzie tutaj również wzdłuż krajowej „trzydziestki” na terenie miasta w ciągu kolejnych miesięcy budowana ścieżka rowerowapodkreślił burmistrz.

Wykonawca, który wszedł na plac budowy z początkiem września, zapewnia, że jeszcze w tym roku Rowerowy Park Umiejętności zostanie udostępniony użytkownikom. 


Od dwunastu lat mamy możliwość wspólnego spotykania się na ogólnopolskiej akcji „Narodowego Czytania”. Z inicjatywy Pary Prezydenckiej co roku wybierane jest ważne dzieło literackie, którego fragmenty czytane są w całej Polsce. 

W lubańskim „Narodowym Czytaniu” udział wzięli przedstawiciele samorządu miejskiego oraz mieszkańcy.

- Dzisiaj czytamy „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Jest to nie tylko propagowanie literatury i czytelnictwa, ale również swoista lekcja historiimówiła Urszula Wójtowicz z Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Lubaniu.

- Wspaniała inicjatywa, która zbliża mieszkańców do siebie, pozwala przypomnieć sobie czasy szkolne, czasy lektur szkoły podstawowej, szkoły średniej, no i przede wszystkim wspaniała zabawadodał Przewodniczący Rady Miasta Kamil Glazer.

W 2023 roku obchodzimy 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, stąd wybór tegorocznej lektury.

- Powstanie Styczniowe wybuchło w zaborze rosyjskim. Dzisiaj mamy wojnę w Ukrainie. Rosja znów pokazała swoje pazury i czytając tę książkę, myślę, że znajdziemy wiele analogii w tym, o czym opowiadają bohaterowie tej książkipodkreśliła Ewa Szymańska – posłanka na Sejm RP.

Miejscy radni również znaleźli czas, aby wziąć udział w „Narodowym Czytaniu”, choć każdy z nich miał inną motywację.

- „Nad Niemnem” jest książką, którą czytałem w szkole średniej. A tak naprawdę szkoła średnia kojarzy mi się z moją żoną. Dokładnie 40 lat temu, 9 września, żeśmy się poznali w Liceum Ogólnokształcącym w Lubaniu i pomyślałem sobie, że uczczę to czterdziestolecie czytaniem „Nad Niemnem” wyznał radny Witold Chojnacki.

- Kiedy dwa lata temu wcieliłem się w rolę Skierki w „Balladynie” Juliusza Słowackiego, było to wspaniałe doświadczenie, dlatego też dziś ponownie tu jestem – oświadczył z uśmiechem K. Glazer.

Akcja została zainicjowana w 2012 roku lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W ubiegłym roku czarowały nas „Ballady i romanse”, a w 2024 roku „Narodowe Czytanie” przypomni Polakom „Kordiana” - dramat romantyczny Juliusza Słowackiego.

Już teraz miejska biblioteka zachęca lubanian do odświeżenia przyszłorocznej lektury i zgłaszania się do wspólnego czytania.

(ŁCR)

Video

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...