Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
01-09-2023

Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości udzieliła w ciągu ostatnich 5 lat, aż 67 decyzji o wsparciu, dzięki którym przedsiębiorcy zainwestują ponad 3,2 miliarda złotych oraz utworzą ponad 1000 nowych miejsc pracy. Tak wielu inwestycji w tak krótkim czasie nie było jeszcze nigdy.

 

Ustawa z dnia 10 maja 2018 roku o wspieraniu nowych inwestycji  zniosła granice stref i rozszerzyła ich zasięg terytorialny z niecałego procenta (0,08%) obszaru kraju na teren niemal całej Polski. Nowy system zaczął działać od 18 września 2018 kiedy wydano pierwszą decyzję o wsparciu. To od tego momentu już niebawem upłynie 5 lat działania nowego systemu wspierania inwestycji.

Polski system wspierania inwestycji oraz warunki pomocy publicznej są uznawane obecnie za jedne z najbardziej korzystnych w warunkach Unii Europejskiej. Od 2018 system specjalnych stref ekonomicznych zamienił się w Polską Strefę Inwestycji (PSI), a Polska zyskała kolejny impuls rozwojowy.

Polska Strefa Inwestycji dba o zrównoważony rozwój całego kraju – ważne są nie tylko duże miasta wojewódzkie, ale także te średnie i małe. Wspierane są inwestycje na terenach pozamiejskich – w miejscach o których jeszcze 5 lat temu nikt nie myślał w kategorii atrakcyjnych terenów do rozwoju firmy.

Dzięki PSI od 2018 r., zachęty podatkowe są dostępne na terenie całej Polski. To wielkie ułatwienie dla firm chcących z nich skorzystać. Przedsiębiorcy nie muszą inwestować jedynie na terenach należących do strefy – inwestycja może zostać zlokalizowana na prywatnych lub publicznych terenach na obszarze całego kraju.

Przed rokiem 2018 inwestowano tylko w administracyjnie wydzielonych obszarach, jakimi były  strefy, a przedsiębiorca musiał sam poszukiwać pomocy. Dzisiaj to Polska Strefa Inwestycji przychodzi do przedsiębiorcy oferując mu pomoc i wsparcie – nawet w miejscowościach, które nie są powszechnie kojarzone z przemysłem.

Polska Strefa Inwestycji zdała egzamin od pierwszego dnia funkcjonowania – widzimy to dobitnie po 5-ciu latach jej istnienia. PSI to dynamiczny rozwój inwestycji – 2 tysiące decyzji o wsparciu udzielonych przedsiębiorcom, którzy łącznie wydatkowali 100 miliardów złotych, dzięki czemu powstało 40 tysięcy nowych miejsc pracy.

W Polskiej Strefie Inwestycji działamy globalnie, a inwestujemy lokalnie. Przyciągamy inwestorów z całego świata, ale to na czym nam zależy najbardziej to stanowczy rozwój polskich firm w naszych małych ojczyznach. Często zapominamy jak wielki sukces gospodarczy osiągnęliśmy jako naród dzięki determinacji polskich przedsiębiorców i ich pracowników. Dlatego po latach przyciągania zagranicznych inwestorów reorientujemy się na wsparcie inwestycji lokalnych. Polska Strefa Inwestycji wychodzi naprzeciw potrzebom firm, które reinwestują w sąsiedztwie, dbając o nasze małe ojczyzny.

Do 2018 r. Specjalne Strefy Ekonomiczne były dostępne głównie dla dużych, zagranicznych firm, które korzystały z przywilejów podatkowych – taką  konieczność narzuciły lata 90-te. Dzisiaj jednak, dzięki Polskiej Strefie Inwestycji to polskie firmy sektora MMŚP stały się podstawowymi beneficjentami stref i przyznawanych zwolnień podatkowych. Polska Strefa Inwestycji to jedna strefa, która oferuje wiele możliwości dla wsparcia rozwoju sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Polska Strefa Inwestycji to wiarygodny podział wsparcia – również dla MŚP, które otrzymują proporcjonalnie największe ulgi.

Dzisiaj Polska Strefa Inwestycji szczególnie mocno promuje dodatkowe ulgi dla sektora MMŚP. Mikro- lub mały przedsiębiorca inwestujący na obszarze Kamiennogórskiej SSEMP może otrzymać zwolnienie nawet do 45% wartości poniesionych nakładów inwestycyjnych. Jeśli inwestujesz np. 200 tys. zł w nową linię produkcyjną, możesz uzyskać zwolnienie z podatku CIT nawet na kwotę 90 tys. zł. To prosty mechanizm ulg podatkowych, który pozwala przedsiębiorcy inwestować z ulgą.

Przez wiele lat dominował rozwój dużych miast wojewódzkich, które miały dynamizować rozwój całych regionów. W praktyce jednak liczne miasta średnie zaczęły tracić swoje funkcje społeczno-gospodarcze. Polska Strefa Inwestycji podjęła to wyzwanie i zwróciła się w kierunku miast marginalizowanych – tych, które wydawałoby się, że nie mają szans w wyścigu o inwestora. Tylko niezależny rozwój słabszych regionów i wsparcie dla przedsiębiorców w tych obszarach stanowić będzie silny fundament nowoczesnej gospodarki.

 

Zapraszamy do współpracy ze Strefą !

- w imieniu Zarządu SSEMP S.A. Prezes Tadeusz Rycharski

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...