Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
10-05-2023

Dziś w wideoinformatorze opowiemy o tym, jak Lubań uczcił święta majowe.

Przemarsz ulicami miasta, wernisaż, kino plenerowe, gra miejska, koncert retro… Tegoroczną majówkę wypełniły liczne inicjatywy.

Dziś w wideoinformatorze opowiemy o tym, jak Lubań uczcił święta majowe. 

Święto Pracy (a od 2004 r. również rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej), Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i przede wszystkim Święto Narodowe Trzeciego Maja to trzy wiosenne dni, podczas których możemy manifestować radosny patriotyzm. 

Majowe świętowanie jak co roku rozpoczęły szkoły. 

- Przyszliśmy tutaj, bo po prostu mamy obchody Święta Trzeciego Maja i w szkole… dzisiaj w szkole robiliśmy prace z flagą Polski – mówiła Antonina, uczennica SP1.

Żywa flaga, występ taneczny, polonez i królewski korowód ulicami Lubania ożywiły piątkowe przedpołudnie.

- Jestem Marszałkiem Sejmu panem Stanisławem Małachowskim, który razem z innymi posłami i królem uchwalił tą konstytucję i jestem takim przedstawicielem jakby tych wszystkich posłów, i razem z królem idziemy na czele orszakuwyjaśnił Paweł, uczeń SP1.

- Jesteśmy zaskoczeni pozytywnym odbiorem mieszkańców, tym, że bardzo serdecznie nas witają, odmachują nam, widzimy uśmiech na ich twarzach… I to jest dla nas chyba największa nagroda. Cieszymy się, że coś takiego zostało przez nas przygotowane, a mieszkańcy to chyba docenilicieszyła się wicedyrektorka SP1 Agnieszka Stępak-Cybulska.

Częścią obchodów świąt majowych był wernisaż wystawy Janusza Kulczyckiego „Historia Lubania w pocztówce”.

W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej flagę na maszt – przy wtórze hymnu narodowego – wciągnął poczet flagowy złożony z uczniów Oddziału Przygotowania Wojskowego z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej w Lubaniu.

Wieczorem Miejski Dom Kultury i Stowarzyszenie DziałaMy zaprosiły lubanian do kina plenerowego na komedię „Giuseppe w Warszawie”.

Obchody Święta Narodowego 3 Maja rozpoczęły się złożeniem kwiatów pod krzyżem i mszą świętą odprawioną w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i Świętego Jakuba. Wzięli w niej udział przedstawiciele parlamentu, władz samorządowych, instytucji miejskich, służb mundurowych i szkół.

Słoneczny majowy dzień zachęcił młodszych i starszych lubanian do wyruszenia w teren i poznawania Lubania w ramach gry miejskiej „W poszukiwaniu historii”, przygotowanej przez stowarzyszenie Młodzi dla Lubania.

- Gra podoba mi się bardzo, ponieważ jest kreatywna i uczy nas o naszym mieście – mówił Szymon.

- Było ciekawie. Ja jestem ze sportowej klasy, więc lubię chodzić i mi się bardzo podobało, więc ja pójdę w następnym roku też – zapowiedziała Wiktoria.

Koncert retro z akcentem trzeciomajowym zgromadził grono miłośników polskiej piosenki w każdym wieku.

- Fajny klimat był, no. Tak, fajnie było po prostu. Fajnie było posiedzieć i posłuchać – mówiły Miriam i Zuzia.

- Piękny koncert, bardzo piękne piosenki. To są najpiękniejsze nasze polskie piosenki – z zachwytem ocenili pani Urszula i pan Bronisław z Legnicy.

- Bo ja sześćdziesiąt lat temu tu przybyłem do wojska, jeszcze była zawodowa służba. I przyjechałem zobaczyć, jak te moje koszary jeszcze się tam sprawują. A tak w ogóle to jest fajnie tutaj u was, naprawdę – dodał pan Bronisław.

Coroczne obchody świąt majowych to doskonała okazja, by odświeżyć wiedzę historyczną i docenić to, co osiągnęliśmy – jako kraj i jako społeczeństwo.

(ŁCR)

Video

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...