Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
14-04-2023

To będzie najprawdopodobniej najważniejsza wystawa meteorytowa w historii naszego kraju. Kilkaset okazów meteorytów, w tym z Marsa czy Księżyca, znane od dawna jak i te zupełnie nowe, pojawi się na przełomie czerwca i lipca właśnie w Lubaniu.

Profesjonalne wystawy mineralogiczne to jeden z najważniejszych elementów Sudeckiego Festiwalu Minerałów. Tak będzie i w tym roku. Nadszedł czas by uchylić rąbka tajemnicy.

Sudecki Festiwal Minerałów 2023 – Minerały i Zabawa odbędzie się tego lata w dniach od 30 czerwca do 2 lipca. Wystawą główną wydarzenia będzie wystawa „Meteoryty - dotyk kosmosu".

Meteoryty fascynują ludzi od tysięcy lat, a dla znakomitej większości z nas są jedyną możliwością „dotknięcia kosmosu”. Większość meteorytów liczy sobie 4.5 miliarda lat i „pamięta" powstanie Układu Słonecznego, który przemierzały przez długi czas zanim trafiły na Ziemię. Niektóre z nich pochodzą natomiast z dużo bliższych miejsc takich jak Mars czy Księżyc — co ciekawe, te o bliższym „źródle” są niezwykle rzadkie. Mało osób zdaje sobie z tego sprawę, ale z terenów Polski znanych jest aż 25 różnych spadków meteorytowych!

Na wystawie „Meteoryty - dotyk kosmosu” zobaczyć będzie można kilkaset okazów meteorytów. Zgromadzone w jednym miejscu zostaną okazy z około piętnastu różnych spadków meteorytowych z terenu naszego kraju. Patronat nad wystawą objęło Polskie Towarzystwo Meteorytowe.

Na zdjęciu meteoryt żelazny Sikhote Alin z Rosji. Wielkość okazu 8 cm. Kol. Darryl Pitt. Fot. M. Mauthner. Więcej o Sudeckim Festiwalu Minerałów przeczytasz na naszej stronie: festiwalmineralow.pl

(SFM)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...