Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
11-04-2023

Rozstrzygnięto przetarg na rewitalizację obszaru położonego przy rzece Siekierce. Jeszcze w tym roku lubanianie będą mogli korzystać z kolejnych odnowionych terenów miejskich.

Na dniach zakończy się przebudowa sportowo-rekreacyjnego obiektu przy ul. Działkowej (dawne kartingi), a na horyzoncie pojawiają się już kolejne inwestycje. W marcu br. podpisana została umowa na przebudowę kompleksu sportowego przy ulicy Ludowej, zaś z początkiem kwietnia rozstrzygnięto przetarg na rewitalizację terenów zielonych położonych przy rzece Siekierce. Najkorzystniejszą ofertę przedstawiła firma ALE Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością Spółka Komandytowa z Pisarzowic. 

Zakres prac obejmuje przebudowę ścieżek parkowych na plantach wzdłuż rzeki Siekierki wraz z renowacją przyległej zieleni oraz montażem elementów małej architektury. Po zakończeniu robót rozbiórkowych wykonawca przystąpi do wykonania nowych nawierzchni alejek oraz montażu ławek parkowych, ławek multimedialnych i koszy na śmieci. Jednocześnie prowadzona będzie rewitalizacja terenów zieleni. Umowa obejmie również wykonanie oświetlenia parkowego wraz z zasilaniem oraz pielęgnację skweru przez minimum dwa lata. Miasto planuje również monitoring zrewitalizowanego skweru. Wartość inwestycji to 1 mln 690 tys. zł. A kiedy możemy spodziewać się pierwszych efektów zaplanowanych prac?

- W ramach pierwszego etapu zrewitalizowany zostanie skwer pomiędzy ulicami Łużycką, Zgorzelecką a Podwalem - informuje Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński. - Do czerwca br. planowane jest zakończenie prac od rzeki Siekierki w stronę ul. Łużyckiej, zaś do sierpnia teren po drugiej stronie rzeki. Już teraz staramy się pozyskać środki unijne na drugi etap prac, który obejmował będzie teren po drugiej stronie ulicy Zgorzeleckiej aż do byłej mleczarni. Cieszy mnie możliwość zagospodarowania terenu, który do tej pory nie był używany i uważam, że moje zdanie podzieli większość mieszkańców. Mam nadzieję, że siekierkowskie błonia staną się docelowo miejscem odpoczynku, rekreacji oraz spotkań zarówno młodych jak i starszych osób - mówi burmistrz.

W parku zostaną zamontowane ławki, o których pisaliśmy więcej w artykule „Innowacyjne ławki w Lubaniu”. Niecodzienne i nowoczesne elementy małej architektury wyróżnią skwer, nadając mu niepowtarzalny charakter.

- Ławki zostały wykonane z solidnych i trwałych materiałów, jednak ważną kwestią będzie też odpowiedni sposób ich użytkowania. Zachęcam do zapoznania się z materiałem filmowym prezentującym ławki, dostępnym na kanale YouTube. Chciałbym, aby te siedziska (wyposażone w multimedialne elementy) stały się atrakcją, z której będą chętnie korzystali lubanianie oraz przyjezdni. Nasze miasto jest wyjątkowe, stąd oprócz zabytków i już posiadanych atrakcji, powinny wyróżniać je kolejne ciekawe elementy – uzupełnia Arkadiusz Słowiński.

(ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...