Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
15-11-2022

Gdzie obecnie można znaleźć książki? Odpowiedź wydaje się banalna – w bibliotece i w księgarni. Okazuje się jednak, że nie tylko tam... Książki pojawiły się już w kawiarniach, w poczekalniach, na osłoniętych przystankach autobusowych i w pociągach.

To wynik akcji UWOLNIJ KSIĄŻKĘ i zjawiska bookcrossingu. Jest to bowiem nie tylko społeczna, ogólnoświatowa forma popularyzowania czytelnictwa, ale także ruchoma oraz wirtualna biblioteka, bez regałów i kart bibliotecznych. Zasady są proste. Jeśli ktoś ma w domu książkę, której już nie potrzebuje, oddaje ją albo wymienia na inną – taką, której jeszcze nie czytał. Przeczytaną książkę należy oczywiście uwolnić, czyli przekazać dalej w miejscu publicznym lub specjalnym punkcie, np. stoliku, regale czy gablocie, i dać jej tzw. „drugie życie” – oto cała idea bookcrossingu.
 
W bieżącym roku szkolnym, konkretnie od października, w szkolnej bibliotece prowadzona jest akcja „Uwalniamy książki”. Do tej pory wzięło w niej udział 65 osób. Przyniesiono aż 197 książek o różnorodnej tematyce. Są to: albumy, komiksy, literatura dla dzieci, bajki oraz wiersze. Obecnie biblioteka eksponuje te książki na dwóch regałach, które są opatrzone znakiem „uwalniamy książki”. Można je zatem czytać w domu i ponownie uwalniać, aby się dalej nimi dzielić. Warto dodać, że aktualnie wśród naszych uczniów najchętniej czytane są: komiksy oraz wiersze. Natomiast dzięki takiej wymianie książek, tworzymy niczym nieograniczoną bibliotekę, która nie zna żadnych granic.
 
Gdyby teraz ktoś z Państwa (nauczycieli, uczniów lub pracowników) chciałby się włączyć do akcji, to nic straconego! W każdym momencie można nieodpłatnie przekazać do szkolnej biblioteki swoje, prywatne egzemplarze książek przeznaczonych dla dzieci i młodzieży. Następnie pozycje te zostaną udostępnione wszystkim uczniom do czytania. 
Jeśli więc jesteś właścicielem/-ką książki, która dostarczyła Ci niezapomnianych wrażeń i jest jeszcze w dobrym stanie, to nie skazuj jej na całkowite zapomnienie oraz powolne zarastanie kurzem na półce Twojej domowej biblioteczki. Uwolnij ją i przynieś do nas! Przypominamy, że książki można dostarczać każdego dnia, od poniedziałku do piątku (w godzinach pracy biblioteki).
Ponadto wszyscy miłośnicy literatury oraz wiedzy pamiętają, że „dzielenie się książką jest lepsze niż jej posiadanie”, a „codzienne czytanie przez minimum 15 minut wzbogaca każdego człowieka - czy to małego, czy to dużego”.
 
Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w tę niecodzienną akcję czytelniczą w SP nr 1.
 
Opiekunami szkolnej biblioteki są panie: Agnieszka Chorosza i Halina Rudak.
 
MLe
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...