Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
03-11-2022

W 2022 roku Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska - główny organizator i patron obchodów Dnia Krajobrazu - pragnie zwrócić uwagę na multisensoryczny charakter krajobrazu, którego odbiór zależy od wielu czynników oraz wrażliwości poszczególnych osób.

Dlatego celem bieżącej edycji tego święta jest promowanie zagadnień związanych z ochroną i planowaniem krajobrazu, jak również uświadomienie jego znaczenia oraz wpływu na jakość życia. 
 
Natomiast Lubański Dzień Krajobrazu obchodzony był już po raz piąty. W związku z tym, dzięki tutejszemu Regionalnemu Centrum Edukacji Ekologicznej - lokalnemu promotorowi idei DK - w czwartek, 27 października, odbyła się wyjątkowa wycieczka klas: 4a (23 osób) z wychowawczynią p. Izabelą Biezą-Waśniewską i 8c (26 os.) z wychowawczynią p. Beatą Kazan. 
Autokar z uczniami z SP nr 1 o 9:00 wyjechał z dworca PKS przy Inbagu, by udać się w drogę do pobliskiej Leśnej na szlak „Izerskich kąpieli leśnych”. Następnie wszyscy uczestnicy wyjazdu przez godzinę pokonywali wyznaczoną trasę. Naszymi przewodniczkami po szlaku były panie: Agnieszka Łasica oraz Aleksandra Kin. Wędrując leśnym duktem, dzieci mogły kontemplować piękny, jesienny krajobraz prawie wszystkimi zmysłami, a także ćwiczyć swoją uważność. Na trasie zostały też umieszczone specjalne tablice informacyjne, zawierające instruktaż, które zmysły w danym miejscu należy uaktywnić, aby w pełni doświadczyć okoliczny krajobraz. Po powrocie na miejsce, skąd nasi uczniowie wcześniej udali się na szlak, kolejnym punktem programu wycieczki był przejazd na Zaporę Leśniańską (ok. 11:00). Tutaj nastąpiło przejście przez nią, aby dalej wyruszyć w kierunku punktu widokowego nad Kwisą. Ostatnią częścią wyjazdu było ponowne dotarcie do autokaru na parkingu i powrót do Lubania.
 
Mimo zmęczenia, uczestnicy wycieczki wrócili do domów - pełni szczęścia. Takiego natchnienia głębią przyrody oraz lokalnym krajobrazem, który w szczególności jesienią jest niesamowity, nikt z nich się nie spodziewał. 
 
Dziękujemy organizatorom za umożliwienie wyjazdu naszym uczniom.
 
MLe
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...