Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
26-09-2022

W trakcie zajęć świetlicowych klas III a,b,c odbyły się zajęcia pt. „Samorządzimy – współpracujemy i współdecydujemy o naszej świetlicy”.

Zajęcia przeprowadzono na podstawie scenariusza dla klas I-III powstałego w Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Celem zajęć było zapoznanie dzieci z ideą i rolą samorządu uczniowskiego, wskazanie obszarów  ważnych w budowaniu dobrej atmosfery w klasie oraz zrozumienie roli współpracy w życiu szkolnym.

Na początku zajęć zastanawialiśmy się, czego potrzebujemy, by poczuć się w klasie dobrze, bezpiecznie, miło. Dzieci uczestniczące w zajęciach wymieniły np. poczucie bycia lubianym, możliwość wypowiedzenia swojego zdania, bycie wysłuchanym. Następnie zastanowiliśmy się co oznacza słowo samorząd, kto może do niego należeć. Nie było to słowo obce dzieciom, ze względu  na samorządy klasowe, z którymi dzieci mają do czynienia w szkole począwszy od klasy II.

Po rozmowach przyszedł czas na zabawę. Zadaniem uczniów było odwrócenie dywanu na drugą stronę bez schodzenia z dywanu i dotykania ziemi. Ćwiczenie to pokazało jak ważna jest współpraca i komunikacja w grupie. Było ciężko przy tym zadaniu, ale i wesoło.

Kolejnym zadaniem uczestników zajęć było narysowanie jednej ważnej dla nich rzeczy w szkole. Na rysunkach znaleźli się m.in. koleżanki i koledzy, sport, komputery. Dzieci dzieliły się między sobą informacjami o tym co dla nich ważne. Przy tym zadaniu, dzieci dowiedziały się jak istotne jest przyjęcie zasad słuchania się nawzajem oraz roli przewodniczącego klasy, który reprezentuje ich racje.

Następne zadanie wykonaliśmy w grupach. Każda z grup szukała 3 rzeczy wspólnych, które mają i lubią wszyscy jej członkowie. Grupy przedstawiły je w formie wspólnego rysunku, a następnie zaprezentowały całej grupie świetlicowej.

Wierzymy, że te zajęcia zaprocentują podczas zbliżających się wyborów samorządowych w naszej  szkole.

Wioletta Paszkowska

 

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...