Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
31-07-2022

W przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego, pamięć bohaterów tamtych dni mieszkańcy Lubania uczcili uroczystą mszą świętą w kościele pw. Św. Jadwigi Śląskiej.

W nabożeństwie uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, szkół i innych instytucji miejskich oraz mieszkańcy Lubania.

Pamięć o najkrwawszym zrywie zbrojnym II wojny światowej to nasz patriotyczny obowiązek. Zastępca Burmistrza Miasta Lubań Mateusz Zajdel zaapelował jednak, by nie była to rocznica smutna.

- Wydarzenia, które czcimy, są tragiczne, ale skupmy się na bohaterstwie powstańców, na ich ideałach, dumie i nadziei, którą dawała im walka z bronią w ręku. „Chcieliśmy walczyć, chcieliśmy być wolni” – wspominają żyjący jeszcze uczestnicy tego bezprecedensowego zrywu zbrojnego. Od historii nie uciekniemy, weźmy więc z niej to, co daje nam jako narodowi siłę, z czego możemy być dumnimówił M. Zajdel.

Po mszy Miejski Dom Kultury w Lubaniu zaprosił wszystkich na krótki nastrojowy spektakl słowno-muzyczny w wykonaniu Barbary Baczyńskiej i Leszka Borysiewicza.

Natomiast o godz. 16.00 na placu Feliksa Netza rozpoczął się koncert kameralny zatytułowany „Perły klasyki” w wykonaniu kwartetu smyczkowego filharmoników krakowskich w składzie: Joanna Winiarczyk, Aleksandra Rżany, Adam Brakowski i Hubert Frankiewicz. Był to pierwszy z 5 koncertów zaplanowanych z okazji 5. rocznicy ustanowienia Świętej Marii Magdaleny patronką Lubania.

Pogoda nie zawiodła, publiczność dopisała. Było pięknie i nastrojowo. Z niecierpliwością czekamy na kolejne takie wydarzenia.

(ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...