Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
06-07-2022

Z początkiem lipca centrum Lubania rozbłysło bogactwem barw i niezwykłym pięknem skarbów Ziemi, ale też niezliczoną ilością uśmiechniętych twarzy.

Po raz czwarty, dzięki zaangażowaniu wielu pasjonatów oraz osób wykonujących swoje zadania z dużym oddaniem, udało się zorganizować wyśmienitą imprezę, która w idealny sposób łączy ze sobą aspekt edukacji przez zabawę, ale też zabawy przez edukację. Układ idealny, w którym doskonale odnajdują się zarówno organizatorzy, jak również odbiorcy wydarzenia. Główną rolę odgrywały minerały, które są niekwestionowanym bohaterem międzynarodowego festiwalu. To one nadają Lubaniowi niezwykłego  kolorytu. W mieście dzieje się wówczas tak wiele, że z lubańskiego słownika słowo nuda znika bez śladu. Trudno jednym tchem wymienić wszystkie atrakcje, ponieważ z jednej strony jest ich dużo, a z drugiej o każdej z nich można pisać bez końca.

Część uczestników SFM-u, zanim trafiło do mineralogicznego serca miasta, idąc ulicą Bracką, odbywało swoistą podróż w czasie. Zlokalizowany tam Targ Staroci przyciągnął uwagę wielu osób, które szukały przedmiotów z duszą i perełek, jakich na sklepowych półkach nie znajdziemy. Wśród wystawców oferujących antyki i stare bibeloty znalazło się również zdecydowanie współczesne, choć posiadające długą historię, stoisko. Przedstawiciele Kolei Dolnośląskich zapraszali do rozmowy, ale przede wszystkim do skorzystania z coraz szerszej oferty przewoźnika kolejowego.

Tuż zza rogu wyłaniał się kolejny dział, bogaty w niezwykle unikatowe i oryginalne produkty. Na Targu Rękodzieła kilkudziesięciu rękodzielników chętnie dzieliło się z przybyłymi tajnikami swojej pracy. Produkty i wyroby ręcznie robione od dłuższego czasu cieszą się popularnością. To dzięki nim bliskie osoby możemy obdarować wyjątkowymi prezentami, a nasz dom zyskuje niepowtarzalny charakter.

Kolejnym przystankiem na mapie mineralogicznej wyprawy była Strefa Poszukiwacza pozwalająca poczuć dreszcz emocji towarzyszący poszukiwaniu okazów. Na Wyrobisku Kalcytowym najmłodsi z zapałem przekopywali piasek, aby odkryć ukryte w nim minerały. Tuż obok już nie tylko dzieci, ale też dorośli mogli płukać złoto techniką używaną na Dzikim Zachodzie w XIX wieku. Sokoli wzrok skutkował tutaj pamiątką w postaci okruchów pirytu i granatu oraz certyfikatem Poszukiwacza Złota. Nieco dalej dużym zainteresowaniem cieszyło się cięcie i polerowanie agatów.

Tu również zlokalizowana była Geostrefa, czyli miejsce rodzinnej zabawy z nauką. Instytucje naukowe i muzealne przygotowały stoiska, na których w formie zabawy serwowały wiedzę o geologii. W tym roku na SFM pojawiły się: Geo-Zentrum Zittau, Geopark w Krobicy Podziemna-wieza.pl, Karkonoski Park Narodowy, część miast członkowskich Koalicji Geoturystycznej, Koło Naukowe Geologów Uniwersytetu Wrocławskiego, Muzeum Geologiczne Instytutu Nauk Geologicznych PAN w Krakowie, Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze oraz Podziemna Trasa Turystyczna „Kopalnia Podgórze”.

Po solidnej porcji geoturystycznych wrażeń czekały następne atrakcje. Od pierwszego Sudeckiego Festiwalu Minerałów z wielką uwagą przygotowywane są wystawy mineralogiczne. Zlokalizowana w Wieży Brackiej stała wystawa „Minerały Sudetów Zachodnich” zyskuje w lipcu ogromną konkurencję. Ekspozycje budowane specjalnie na festiwal zawsze zachwycają feerią barw, kształtów i rozmiarów. Są to wysokiej klasy minerały, pochodzące z odległych stron świata. Na tegorocznej wystawie głównej „Rock Stars” pojawiło się kilkaset wyselekcjonowanych, unikalnych okazów. Zachwyt zwiedzających wzbudzały również niezwykle bogate agatowe zbiory niemieckiego kolekcjonera Uwe Reiera. Z kolei największy dylemat miało jury oraz publiczność przy wyborze najlepszej wystawy kolekcjonerskiej. Ostatecznie pierwsze miejsce zdobył Mateusz Szczepanik za wystawę „Plata o plomo – historia górnośląskich złóż cynku i ołowiu”, a drugie Witold Góral z wystawą „Polska amonitowe Eldorado”. Trzecią pozycją, a jednocześnie nagrodą publiczności może się pochwalić duet Katarzyna Tupik&Paweł Żochowski za ekspozycję „Flor de mina – kopalniane kwiaty”. Na gromkie brawa zdecydowanie zasłużyli również pozostali kolekcjonerzy: Antoni Grzybek „Agaty z Sokołowca”, Hannes Holzmann „Worldwide Agates”, Andrzej Korzekwa „Minerały pegmatytów masywu strzegomskiego”, Michał Kwaśnik i Norbert Kominiarczuk "Kwarcowe opowieści z Taczalina”, Piotr Lejczak „Kalcyty z Grabiszyc”, Ireneusz Niemczyk „Kwarce Dolnego Śląska”, Bartosz Pieterek „W góry! W góry! - miły bracie, tam robota czeka na Cię!” oraz Grzegorz Słowik i Piotr Zając "Minerały Polski – najciekawsze, najrzadsze, wyjątkowe”.

Kolejne atrakcje czekały na Giełdzie Minerałów i Biżuterii. To właśnie tam na prawie 100 stoiskach królowały minerały, skamieniałości i biżuteria oferowane przez sprzedawców z Pakistanu, Afganistanu, Indii, Maroka, Czech, Węgier, Austrii, Niemiec, Szwecji, Norwegii i Polski. W bogatej mineralogicznej ofercie mógł odnaleźć się zarówno ekspert szukający unikatowych okazów do swoich kolekcji, jak i amator, dla którego minerały są dekoracją. Każdy wystawca z wielką chęcią rozmawiał z uczestnikami giełdy, otwierając tajemnice niekiedy nieznanej rzeczywistości, a czasem wręcz zarażając nowym hobby. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również obrobione skarby Ziemi. Oryginalna biżuteria, niekiedy wykonywana na miejscu, kusiła magią wzorów i kolorów. Na giełdzie obecny był ekspert gemmolog, który pomagał bezpłatnie rozpoznać i wycenić wyroby.

Chętni uczestnicy festiwalu zgłębiali geologiczną, ale też historyczną stronę Lubania podczas wycieczek terenowych, a niektórzy wzięli udział w wycieczce do Doliny Pereł w Leśnej. Ciekawostką było zwiedzanie wielkiej ciężarówki Komatsu, zaparkowanej pod Wieżą Bracką. Natomiast pod Ratuszem ulokowała się średniowieczna Osada Górnicza. Właśnie w niej można było spotkać płatnerza, zrobić własny gwóźdź lub powróz (sznur), wybić monetę, poszukać minerałów w kopalni, wziąć udział w wyścigu wozów, a na koniec przygotować pyszny podpłomyk. Będąc przy jedzeniu warto dodać, że na festiwalu nie brakowało regionalnych przysmaków, ale też Żarciowozów w food truckach, które zabierały głodnych uczestników SFM w kulinarną podróż po świecie.

Po regeneracji sił można było kontynuować zabawę na dmuchańcach, czyli wypełnionym powietrzem placu zabaw oraz w wesołym miasteczku pełnym karuzel oraz nieco bardziej ekstremalnych urządzeń. Dopełnieniem imprezy był program sceniczny z muzyką na żywo. To właśnie tutaj dało się słyszeć m.in. największe przeboje The Beatles, Abby, Boney M., Roya Orbisona, Krzysztofa Krawczyka, Zbigniewa Wodeckiego, czy też Majki Jeżowskiej. Na scenie oprócz dobrych, coverowych zespołów pojawiła się nawet dobra wróżka, która w zasadzie wcale nie musiała czarować, bo i tak każdy z uczestników Sudeckiego Festiwalu Minerałów, był wręcz oczarowany tak rewelacyjnym wydarzeniem. I choć SFM jest już za nami, emocje jeszcze nie opadły. Tym bardziej, że organizator po cichu planuje już kolejną edycję imprezy.

- Plany są takie, że będziemy kontynuować rozwój. Pracujemy już nad specjalną wystawą w przyszłym roku. Jeśli uda się zrealizować ten pomysł, będzie to pierwsza tego typu wystawa w historii świata tajemniczo obiecuje Tomasz Praszkier, przedstawiciel Towarzystwa Geologicznego Spirifer.

- Sudecki Festiwal Minerałów to międzynarodowa impreza, która angażuje nie tyle setki, co tysiące ludzi – zaznacza Burmistrz Miasta Lubań, Arkadiusz Słowiński. - Mam tu na myśli organizatorów, ale też odbiorców tego wspaniałego wydarzenia. Każdy z nas jest częścią eventu, dzięki któremu na trzy dni Lubań staje się mineralogicznym eldorado. Cieszy mnie, że w naszym mieście ma miejsce festiwal ukierunkowany na niezwykle kreatywne spędzanie czasu wolnego, z nauką i zabawą w tle. Dziękuję każdemu, kto dołożył swoją cegiełkę do organizacji SFM i podobnie jak większość uczestników, z niecierpliwością czekam na kolejną edycję – dodaje burmistrz.

Organizatorzy: Miasto Lubań, Towarzystwo Geologiczne "Spirifer"

Instytucje miasta Lubań zaangażowane w organizację: Muzeum Regionalne, Miejski Dom Kultury, Łużyckie Centrum Rozwoju, Ośrodek Wsparcia Dziennego, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej, Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej

Patroni i partnerzy: Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytet Śląski, Sudeckie Bractwo Walońskie, Instytut Nauk Geologicznych PAN, Kruszywa Polskie, Muzeum Ziemi JUNA, Wystawy Minerałów -Międzynarodowe Giełdy Biżuterii i Minerałów, Karkonoski Park Narodowy, Polskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk o Ziemi oddział Warszawa, Geopark w Krobicy, Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Adama Mickiewicza w Lubaniu, Koleje Dolnośląskie, Geo-Zentrum Zittau

Patroni medialni: mindat.org, eluban.pl, Gazeta Wojewódzka, Muzyczne Radio, Mineralien Welt, Dwutygodnik Ziemia Lubańska, Realgar Blog Geologiczny, strimeo.tv

Sponsorzy: Kruszywa Polskie, Dr. Schumacher, Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy we Włosieniu, LPWiK Sp. z o.o., PEC Lubań Sp. z o. o., Elmat Hurtownia Elektryczna, Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości, Zakład Gospodarki i Usług Komunalnych Spółka z o. o. w Lubaniu, Zamek Gryf, PGE Polska Grupa Energetyczna, NSZZ "Solidarność" KWB Turów

(ŁCR)

Giełda Minerałów i Biżuterii


Wystawy minerałów


Targ Rękodzieła, Targ Staroci, Jarmark Różności


Geostrefa, Strefa Poszukiwacza


Osada Górnicza


Scena - animacje i muzyka na żywo


Wycieczki


Strefa Zabawy


Żarciowozy 

ORGANIZATORZY:

Miasto Lubań logotyp Towarzystwo Geologiczne Spirifer
Miasto Lubań  Towarzystwo Geologiczne Spirifer

                    

                                                                                                          

 

Instytucje miasta Lubań zaangażowane w organizacje:

Muzeum Regionalne w Lubaniu, Miejski Dom Kultury w Lubaniu, Łużyckie Centrum Rozwoju, Luban.pl i Lubię Lubań oraz Informacja Turystyczna Lubań, Ośrodek Wsparcia Dziennego, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej, Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej

 

 

 

PATRONI i PARTNERZY:

logotyp Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytet Śląski  

  logotyp Instytut Nauk Geologicznych PAN

 

   logotyp Kruszywa Polskie

 Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytet Śląski

 

   Instytut Nauk Geologicznych PAN    Kruszywa Polskie
ogotyp Wystawy Minerałów   logotyp Koleje Dolnośląskie   logotyp Geo-Zentrum Zittau

 Wystawy Minerałów

 

 

Koleje Dolnośląskie

   Geo-Zentrum Zittau
logotypy Sudeckie Bractwo Walońskie   logotyp Muzeum Ziemi JUNA   Logotyp Karkonoski Park Narodowy

 Sudeckie Bractwo Walońskie

 

   Muzeum Ziemi JUNA    Karkonoski Park Narodowy
Logotyp Polskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk o Ziemi   Logotyp Geopark w Krobicy   logotyp Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Adama Mickiewicza w Lubaniu
 Polskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk o Ziemi    Geopark w Krobicy   Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Adama Mickiewicza w Lubaniu

                                   

                                

 

 PATRONI MEDIALNI:

Logotyp mindat.org logotyp eluban.pl Logotyp Gazeta Wojewódzka Logotyp Realgar Blog Geologiczny
 mindat.org  eluban.pl  Gazeta Wojewódzka  Realgar Blok Geologiczny
logotyp dwutygodnik regionalny Ziemia Lubańska Logotyp Muzyczne Radio logotyp strimeo.tv logotyp Mineralien Welt
 Ziemia Lubańska  Muzyczne Radio  Strimeo.tv  Mineralien Welt

                    

 

 

SPONSORZY:

logotyp PEC Lubań Sp. z o. o.   logotyp Lubańskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o.    logotyp Zakład Gospodarki i Usług Komunalnych Spółka z o. o. w Lubaniu
 PEC Lubań Sp. z o. o.    Lubańskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o.    Zakład Gospodarki i Usług Komunalnych Spółka z o. o. w Lubaniu
Logotyp Elmat Hurtownia Elektryczna   logotyp Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy we Włosieniu   logotyp Zamek Gryf 
 Elmat Hurtownia Elektryczna    Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy we Włosieniu    Zamek Gryf
logotyp Kamiennogórska Strefa Ekonomiczna   logotyp Bieleccy przewozy osobowe   logotyp Eltor
 Kamiennogórska Strefa Ekonomiczna    Bieleccy przewozy osobowe    Eltor
logotyp Turów   logotyp Komatsu   Logotyp Dr. Schumacher
 NSZZ "Solidarność" KWB Turów    Komatsu    Dr. Schumacher
logotyp Kruszywa Polskie   logo PGE    
 Kruszywa Polskie    PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.    

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...