Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
20-05-2022

W przededniu beatyfikacji męczenniczek elżbietańskich w Lubaniu odbędzie się uroczystość upamiętniająca, pochowaną na lubańskim cmentarzu, Siostrę Marię Sabinę Annę Thienel.

19 czerwca 2021 r. Papież Franciszek podpisał Dekret o męczeństwie Siostry M. Paschalis Jahn i jej dziewięciu Towarzyszek ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety. Wówczas została otwarta droga do przyszłej beatyfikacji Sióstr, która będzie miała miejsce już 11 czerwca br. w  Archikatedrze św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu pod przewodnictwem Prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych Kard. Marcello Semeraro.

Beatyfikowana grupa dziesięciu elżbietanek reprezentuje losy setki innych sióstr, które ginęły w różnych miejscowościach w 1945 r. z rąk żołnierzy Armii Czerwonej, broniąc swojej czystości i życia powierzonych ich opiece osób. Jedna z nich w 1944 r. trafiła do Lubania. Była to Siostra Maria Sabina Anna Thienel. Właśnie w Lubaniu z oddaniem opiekowała się podopiecznymi i mimo niebezpieczeństwa zdecydowała się trwać przy nich do końca. Wielokrotnie prosiła Maryję Matkę Bożą, aby ochroniła jej dziewictwo. Poprzez stawiany opór Siostra zmarła w czystości od strzału prosto w serce. Jej ciało złożono w grobie na „starym” cmentarzu przy ul. Wrocławskiej.

Tuż przed beatyfikacją s. Marii Sabiny Thienel Burmistrz Miasta Lubań, Arkadiusz Słowiński oraz Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Jakuba Apostoła w Lubaniu zapraszają na Czuwanie Modlitewne, które odbędzie się 10 czerwca 2022 r. (piątek) w kościele na Osiedlu Piastów. Czuwanie poprowadzi Wspólnota Miłości Ukrzyżowanej, która z powodzeniem  prowadzi rekolekcje, sesje czy dni skupienia (wydaje też płyty z pieśniami religijnymi).

(ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...