Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
02-08-2021

1 sierpnia 1944 r. to jedna z najważniejszych dat w polskiej historii. Lubań oddał hołd powstańcom warszawskim, którzy 77 lat temu podjęli heroiczną walkę o wolność Polski.

Rokrocznie lubanianie oddają hołd powstańcom warszawskim. Lubań pamięta bohaterów, którzy walczyli w obronie Ojczyzny i którzy stracili życie. Powstanie Warszawskie było wystąpieniem zbrojnym przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”.

1 sierpnia o godzinie 17.00 w sercu Lubania przed pomnikiem upamiętniającym poległych za Ojczyznę zgromadzili się przedstawiciele władz miasta i powiatu: Zastępca Burmistrza Miasta Lubań Mateusz Zajdel i Starosta Powiatu Lubańskiego Walery Czarnecki, miejscy radni, dyrektorzy miejskich jednostek, szkół, pracownicy Urzędu Miasta w Lubaniu, harcerska brać, członkowie Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc w strojach nawiązujących do czasów Powstania Warszawskiego oraz mieszkańcy Lubania. Zgromadzeni na uroczystości pamięć o powstańcach uczcili odśpiewaniem hymnu oraz oddaniem hołdu składając wiązanki kwiatów pod obeliskiem.

Oficjalną część uroczystości zakończyło przemówienie z-cy burmistrza Lubania Mateusza Zajdla oraz prezesa Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc Janusza Kulczyckiego, organizatora pikniku historycznego. Lubanianie dali świadectwo temu, że ten wyjątkowy dzień nie był wyłącznie świętem Warszawy, ale całej Polski, także Lubania. Zgromadzeni na Skwerze Niepodległości przy Wieży Brackiej uczcili pamięć wszystkich tych, którzy 77 lat temu znaleźli w sobie siłę i odwagę, aby walczyć o wolność Polski i Polaków.

Mieszkańcy Lubania indywidulanie, z przyjaciółmi, znajomymi, rodziną, dziećmi spotkali się na tych wyjątkowych uroczystościach. Nad zebranymi powiewały biało-czerwone flagi, w tle rozbrzmiewały piosenki powstańcze. Zainteresowani mogli z bliska przyjrzeć się historycznym eksponatom, uzbrojeniu powstańczemu, zwiedzić unikalne muzeum „Schron” poświęcone bitwie o Lubań w 1945 roku. Inscenizacja historyczna była ostatnim punktem obchodów.

Lubanianie wzmocnieni poczuciem patriotyzmu i szacunku godnie oddali hołd powstańcom warszawskim, którzy pozostają wzorem wierności wyznawanym wartościom oraz determinacji w walce o wolność.

Cześć i chwała Bohaterom Powstania Warszawskiego!

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...