Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
23-06-2021

Zapraszamy na imprezę mineralogiczną!

Pierwszy weekend lipca na Dolnym Śląsku zapowiada się naprawdę gorąco. Ale nie za sprawą temperatur, a Sudeckiego Festiwalu Minerałów, który po raz trzeci zmieni Lubań w stolicę mineralogicznych wrażeń.

Zachwycające wystawy, niepowtarzalna giełda minerałów i biżuterii, możliwość odkrywania skarbów ziemi, geoturystyczne atrakcje na wyciągnięcie ręki, unikatowe rękodzieło, wycieczki terenowe i świetna atmosfera w miłej dla ucha oprawie. Sudecki Festiwal Minerałów to impreza dla małych i dużych, dla profesjonalistów i amatorów – każdy znajdzie coś dla siebie i wróci do domu pełny satysfakcji, ale też niezwykłych wspomnień.

WYSTAWY

W trakcie Festiwalu 2021 prezentowanych będzie szereg wystaw o bardzo różnorodnej tematyce. Będzie można je obejrzeć w pomieszczeniach Muzeum Regionalnego w Ratuszu oraz w Wieży Brackiej. Łącznie zaprezentowanych zostanie kilka tysięcy unikalnych okazów pochodzących zarówno ze zbiorów polskich, jak i zagranicznych. W tym roku zachwycą nas wystawy: „Kalcyt – minerał o wielu obliczach”, „Tarnobrzeska siarka – zatopiony skarb”, „Najlepsze polskie moriony”, „Minerały Sudetów Zachodnich”, „Przyszłość jest z miedzi” (multimedia, gry, ciekawostki, wyprawa do podziemnej kopalni – z okazji 60-lecia KGHM przygotował mobilną wystawę o przeszłości i przyszłości Polskiej Miedzi) oraz wystawy prywatnych kolekcjonerów.

 

 

GIEŁDA MINERAŁÓW I BIŻUTERII

Od 2 do 4 lipca lubański Rynek będzie błyszczał naturalnymi i obrobionymi "skarbami Ziemi". Tegoroczna Giełda Minerałów będzie największym wydarzeniem w historii Polski pod względem ilości stanowisk z "prawdziwymi" okazami. Dominować będą polscy wystawcy, jednak nie zabraknie sprzedawców z takich krajów jak Afganistan, Czechy, Słowacja, Bułgaria, Niemcy czy USA. Swój wymarzony minerał znajdzie każdy, zarówno wymagający kolekcjoner, jak również amator. Na Giełdzie Biżuterii obok największych hurtowni jubilerskich spotkamy małe zakłady rzemieślnicze. Bez wątpienia będziemy pod wrażeniem dzieł kuszących magią wzorów i kolorów. W trakcie SFM będziemy mogli skorzystać z darmowych usług ekspertów - mineraloga, który pomoże zidentyfikować okazy oraz gemmologa, który rozpozna i wyceni wyroby jubilerskie.

STREFA POSZUKIWACZA oraz OSADA GÓRNICZA

Strefa Poszukiwacza to specjalne miejsce, gdzie dzieci (ale nie tylko) poczują dreszcz emocji towarzyszący odkrywaniu okazów. Będzie tam można spróbować szczęścia w poszukiwaniu minerałów i skamieniałości w Wyrobisku Kalcytowym oraz wypłukać drobinki złota techniką używaną na Dzikim Zachodzie w XIX wieku. Cięcie agatów pozwoli poznać ich ukryte piękno, ponieważ agaty występują często w formie szarych „kul”, które dopiero po przecięciu ujawniają swoją wewnętrzną krasę.

Nowością tegorocznego wydarzenia będzie Osada Górnicza. Właśnie tam w klimacie średniowiecza, każdy chętny będzie mógł zasmakować życia legendarnych poszukiwaczy drogich metali i cennych kamieni. Odwiedziny w osadzie pozwolą samodzielnie przygotować podpłomyk, wykonać świecę, wybić monetę, przygotować linę, nauczyć się, dawnego pisma, obsługi miecha i wielu innych zapomnianych już̇ czynności.

GEOSTREFA

W trakcie Sudeckiego Festiwalu Minerałów 2021 zostanie utworzona GEOstrefa stanowiąca jedną z centralnych atrakcji imprezy. Znajdzie się w niej szereg stoisk (udostępnionych bezpłatnie) poświęconych największym atrakcjom geoturtystycznym Dolnego Śląska. Na każdym z nich prezentacja danej atrakcji (np. kopalni, muzeum, geoparku), będzie wspierana przez gry, zabawy i warsztaty edukacyjne związane z geologią – dla dzieci i dorosłych.

LAWA

Doroczna lubańska impreza muzyczna stała się od 2018 roku częścią SFM. W 2021 niestety impreza LAWA nie odbędzie się z powodów pandemicznych. Nie znaczy to jednak, że wydarzenie będzie pozbawione muzyki. Tym razem spotkamy się nie w amfiteatrze, a bardziej kameralnie w sercu miasta na lubańskim Rynku. Gwiazdami Festiwalu będą niewątpliwie minerały, ale uczestnictwo w wydarzeniu umilą Państwu greckie rytmy GRUPY MYTHOS, legnicka formacja The Vanilla Shake oraz covery Oueen w wykonaniu zespołu Princess. O dobry humor uczestników SFM zadba Kabaret z Konopi, zaś najmłodszych rozrusza Centrum Uśmiechu. Nie zabraknie występów zespołów folklorystycznych oraz koncertu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej. Na zakończenie imprezy zagra zespół akordeonowy z Lubania „Dziurawe Miechy”.

TARG RĘKODZIEŁA i TARG STAROCI

Mineralogicznym atrakcjom Festiwalu towarzyszyć będą cuda cudeńka tworzone w skupieniu przez utalentowanych rękodzielników, ale też pamiątki czasów zamierzchłych oferowane przez wystawców na Targu Staroci. Na SFM spotkamy kunsztowne, oryginalne i robione z sercem produkty oraz przedmioty z duszą.

WYKŁADY, WARSZTATY, WYCIECZKI

W trakcie Festiwalu 2021 odbywać się będą wycieczki geologiczne i historyczne. Wykłady i warsztaty z powodów pandemicznych nie odbędą się. W trakcie wyprawy „Śladami lubańskich wulkanów” Kamienna Góra w Lubaniu odsłoni swoje największe atrakcje geologiczne. Jej uczestnicy poznają sięgające średniowiecza dzieje lubańskiego „czarnego złota”, zachwycą się monumentalnymi kolumnami bazaltowymi, odwiedzą stary kamieniołom i zetkną się  z historią tajemniczych sztolni. Temat sztolni zostanie rozwinięty na wycieczce „Szlakiem bitwy lubańskiej w 1945 r.” Lokalny eksplorator i znawca II wojny światowej opowie o niezapomnianych walkach, ale też wprowadzi w świat wojennych tajemnic Lubania. Z kolei podczas wycieczki „Szlakiem lubańskiej historii” będzie można poznać najciekawsze miejsca starówki i odbyć niezwykłą podróż w czasie.

RODZINA NA FESTIWALU

Festiwal w dużej mierze nastawiony jest na rodzinną rozrywkę i edukację. Wiele atrakcji, zarówno tych czysto rozrywkowych , jak i o charakterze edukacyjnym, przeznaczonych jest dla dzieci i młodzieży. Ilość atrakcji i aktywności przewidzianych dla rodzin jest tak duża, że zapewne jeden dzień nie będzie wystarczający by je wszystkie odwiedzić. Warto wiedzieć, że wstęp na wystawy mineralogiczne, Giełdę Minerałów i Biżuterii, do Strefy Poszukiwacza (poza zakupem agatów), Osady Górniczej, Geostrefy, na Targ Rękodzieła, Targ Staroci czy też koncerty na Rynku jest bezpłatny.

Zapraszamy do Lubania!

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...