Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
19-06-2020

Po raz drugi, nasze miasto otrzymało dofinansowanie na zakup sprzętu komputerowego dla uczniów szkół podstawowych. Tym razem udało się zakupić 23 laptopy za kwotę 54 tys. złotych w ramach programu „Zdalna szkoła+”.

 

1 kwietnia br. ruszył program Ministerstwa Cyfryzacji „Zdalna Szkoła”. Projekt realizowany przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa umożliwił samorządom aplikowanie o zakup sprzętu komputerowego dla uczniów w celu prowadzenia zdalnych lekcji. Dzięki wsparciu finansowemu uzyskanemu z grantu miasto Lubań zakupiło 19 laptopów i 70 punktów dostępowych do Internetu dla lubańskich podstawówek, o czym pisaliśmy w artykule "Zdalne nauczanie ze wsparciem".

Kolejna możliwość, z której skorzystało miasto pojawiła się w połowie maja, kiedy to ruszył kolejny program. Tym razem „Zdalna szkoła+”. Budżet programu to 180 milionów złotych.  Na apel ministerstwa odpowiedzi były błyskawiczne, jednym słowem „akcja-reakcja”. Zgodnie z informacją ministerstwa podaną 16 czerwca br., wnioski złożyło ponad 2000 spośród 2477 gmin, a kwota jaka została wypłacona przekroczyła 40 milionów złotych.

Z informacji przekazanych Ministerstwu przez Kuratoria Oświaty, podczas nauki na odległość, wielu uczniów, nie przystąpiło do tej formy nauczana, w związku z brakiem możliwości technicznych. Akcja ma pomóc najbardziej potrzebującym i zniwelować cyfrowe wykluczenie. W związku z powyższym program skierowano głównie do rodzin ubogich z minimum trojgiem dzieci. Jednostkom samorządu terytorialnego powierzono decyzję o wyborze konkretnych rodzin.

Kwota wsparcia jaką miasto Lubań otrzymało została ustalona na podstawie oszacowania zapotrzebowania na terenie gminy. Za kwotę 54 050,00 zł udało się zakupić 23 laptopy, które zostaną w najbliższych dniach przekazane dyrektorom lubańskich podstawówek. Sprzęt zakupiony w ramach programów „Zdalna szkoła” oraz „Zdalna szkoła+” wzbogaci zasoby edukacyjne placówek. Zakupione zostały z myślą o najbardziej potrzebujących uczniach podczas prowadzonej nauki zdalnej. Po powrocie do tradycyjnej edukacji w nowym roku szkolnym sprzęty zasilą bazę edukacyjną czterech podstawówek i będą wykorzystywane podczas lekcji. Tym samym jakość wyposażenia i jego dostępność w szkołach ulegnie poprawie. Zgodnie z założeniami projektu mającego na celu podnoszenie kompetencji cyfrowych uczniów zakupiony sprzęt posłuży uczniom i nauczycielom na bardzo długo.

Łącznie Gmina Miejska Lubań, aplikując o środki z dwóch programów, zakupiła 42 laptopy, 70 punktów dostępowych do Internetu na łączną kwotę 124 049,10 złotych.

Programy „Zdalna szkoła” i „Zdalna szkoła+” to działania finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

 

Konkurs Grantowy: Zdalna Szkoła+ w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej

Oś I: Powszechny dostęp do szybkiego Internetu

Działanie 1.1 Wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego Internetu o wysokich przepustowościach

 

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...