Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
20-07-2017

Po co Lubaniowi Sudecki Festiwal Minerałów? Skąd pomysł na taką imprezę? I co tak naprawdę wydarzy się w Lubaniu za rok? Po konferencji prasowej znamy odpowiedzi na powyższe pytania.

W dniach od 12 do 15 lipca 2018 roku w Lubaniu odbędzie się Sudecki Festiwal Minerałów (SFM). Już teraz organizatorzy wydarzenia podkreślają, że będzie to jedna z ważniejszych imprez mineralogicznych na terenie naszego kraju, która swoim zasięgiem ma wykraczać poza granice Polski. Towarzystwo Geologiczne „Spirifer” no co dzień zajmujące się promocją i edukacją nauk geologicznych prężnie działa też w obszarze wystawiennictwa, organizacji giełd minerałów, wycieczek, wykładów i spotkań dla szerokiego grona pasjonatów mineralogii. Poszukując lokalizacji na nową imprezę o profilu mineralogicznym zdecydowali się na Lubań. Władze miasta przychylnie odebrały pomysł kolekcjonerów i tym samym machina ruszyła.
- W Lubaniu znaleźliśmy przyjazny grunt, gdzie moglibyśmy spotkać się z naszymi przyjaciółmi - wprowadził zgromadzonych prezes Towarzystwa Geologicznego „Spirifer” Tomasz Praszkier. - Dotychczas chęć udziału w SFM zgłosiło 50 wystawców. Prezentować oni będą wyłącznie nieobrobione, naturalne minerały i skamieniałości kolekcjonerskiego typu. Nie zabraknie też wystaw czy wycieczek terenowych o profilu mineralogicznym. Dodatkowo planujemy dostępne dla szerokiej publiczności trzy wystawy minerałów - zapowiadał T. Praszkier.

Z wstępnych ustaleń wynika, że pierwsza wystawa zostanie umieszczona w lubańskiej Sali Ślubów. Spotkamy tam ekspozycje prywatnych kolekcjonerów, które będą oceniane przez międzynarodowe jury. Poza tym również publiczność wybierze swojego faworyta. Za rok zobaczymy 20 gablot ze skarbami mineralogicznymi czołowych kolekcjonerów z Polski. Główna wystawa, której tematem przewodnim będzie złoto zostanie zlokalizowana bezpośrednio w tutejszym Muzeum Regionalnym. 
- Będziemy prezentować okaz o wartości około 4 mln złotych, będzie to największe złoto rodzime, naturalne, które kiedykolwiek zawitało na tereny polskie - zdradził prezes stowarzyszenia. - Będzie to okaz udostępniony przez kolekcjonera z Nevady, ze Stanów Zjednoczonych. Poza tym wystawa będzie obejmowała szereg innych okazów złota oraz  wiadomości merytoryczne na temat złota w postaci naturalnej jako minerał - wymieniał T. Praszkier.
Trzecią wystawą, jaką będzie można zobaczyć w czasie SFM będzie wystawa MR zlokalizowana w średniowiecznych murach Wieży Brackiej, obejmująca minerały Sudetów Zachodnich. Oprócz wystaw, giełdy minerałów (i biżuterii) planowana jest też konferencja mindat.org (mindat.org – największa internetowa baza wiadomości mineralogicznych). W Lubaniu pojawi się około stu mineralogów zarówno z Polski, jak i spoza naszego kraju i kontynentu.

Sudecki Festiwal Minerałów wypada trzy tygodnie po tradycyjnym terminie lubańskiej Lawy. Dwa duże wydarzenia to zbyt wielkie obciążenie dla miejskiego budżetu, dlatego za rok Dni Lubania będziemy świętować w trakcie trwania SFM.
- Lubańska Lawa jest obecnie trzydniowym wydarzeniem, do którego przygotowania są niezwykle czasochłonne i angażują dużą grupę ludzi - podkreślał burmistrz A. Słowiński. - Biorąc pod uwagę możliwości organizatorów, w tym również kwestie finansowe wiemy, że nie uda nam się zorganizować dwóch imprez w odstępie trzytygodniowym. Tegoroczna Lawa udowodniła, że amfiteatr jest doskonałym miejscem do zabawy. Dlatego za rok, koncerty wraz z oprawą festynową odbędą się ponownie w Parku na Kamiennej Górze. Serce miasta, czyli Rynek nie będzie jednak opuszczony, dlatego, że śródmieście wypełnią pasjonaci minerałów. Te dwie imprezy będą się uzupełniały. Pamiętajmy przy tym, że SFM to dla Lubania, ale też dla całego regionu ogromna promocja. Mieć w mieście największe targi mineralogiczne w Polsce to jest marzenie każdego gospodarza - zauważał samorządowiec.

O tym, co Lubań łączy z minerałami i dlaczego warto otworzyć się na nowe możliwości opowiadał Dyrektor Muzeum Regionalnego w Lubaniu i jednocześnie wielki pasjonat minerałów, Łukasz Tekiela.
- Tradycje kolekcjonerskie to potężny atut naszego regionu. Impreza, która odbędzie się w Lubaniu już poprzez nazwę sygnalizuje, że chcemy pokazać skarb jakim dysponujemy - podkreślał dyrektor MR. - To właśnie na Ziemi Lubańskiej zlokalizowana była jedna z największych w Niemczech kolekcji mineralogicznych udostępnianych dla świata nauki, to tutaj już w XVIII wieku przyjeżdżali specjaliści z całego świata po to, żeby zachwycać się minerałami zgromadzonymi na terenie powiatu lubańskiego. Początek XVIII wieku to pierwsze kolekcje mineralogiczne w Lubaniu. To co robimy jest więc konsekwencją z jednej strony tradycji, a z drugiej zapisów Strategii Rozwoju Miasta Lubań na lata 2015-2025, w której podkreśla się rekreację i turystykę jako kierunek rozwoju miasta. MR w Lubaniu już kilka lat temu podjęło starania celem stworzenia w naszym mieście stałej ekspozycji mineralogicznej i ten cel został osiągnięty. Wystawa spotkała się z pozytywnym odbiorem i mamy ciąg dalszy - podsumował dr historii Ł. Tekiela.
(ŁCR)
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...