Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
06-07-2016

Decyzją Rady Miasta Lubań, podjętą na czerwcowej sesji od 1 stycznia 2017 roku w Lubaniu zacznie działać nowa jednostka organizacyjna, zwana "Centrum Usług Wspólnych Gminy Miejskiej Lubań".

Od tej pory lubańskie przedszkola, szkoły podstawowe i gimnazja, będą miały wspólną obsługę administracyjną, finansową i organizacyjną. Centrum jako jednostka budżetowa Gminy Miejskiej Lubań realizować będzie zadania z zakresu obsługi kadrowo-płacowej, finansowo-księgowej oraz organizacyjno-administracyjnej. Bezpośredni nadzór nad działalnością finansową Centrum sprawować będzie Skarbnik Miasta Lubań, a w pozostałym zakresie Burmistrz Miasta Lubań. Placówkami obsługiwanymi przez Centrum będą miejskie placówki oświatowe, czyli trzy przedszkola, cztery szkoły podstawowe i trzy gimnazja.
 - Dyskutowaliśmy o tym pomyśle z samorządowcami i dyrektorami szkół od jesieni ubiegłego roku, a nawet wcześniej. Musimy gospodarniej zarządzać naszymi finansami oświatowymi i gminy, które wdrożyły to rozwiązanie, zyskują – przedstawia Mariusz Tomiczek, zastępca burmistrza Lubania. - Wiele zyskuje się na wspólnym robieniu zakupów, zlecaniu usług, kosztach administracyjnych, ale nie tylko. Warto nadmienić, że i w sektorze publicznym i prywatnym najczęściej mamy do czynienia z konsolidacją działań w zakresie księgowości, kadr i płac, zaopatrzenia oraz wsparcia informatycznego. Jak wskazują badania (Szwarc J., Raport Specjalny: Warto wprowadzać centra usług wspólnych; alebank.pl Finanse, Bankowość, Samorząd;) inwestowanie w tworzenie Centrów Usług Wspólnych podlega szybkiemu zwrotowi. Przeciętny okres zwrotu inwestycji w tworzeniu CUW wynosi 3 lata (33% rocznie). To nie wszystko, oświatę polską czekają kolejne zmiany. Nie wygląda też na to, by uczniów nagle zaczęło przybywać. A my chcemy zachować jak najwyższą jakość wychowania i kształcenia. Naszym obowiązkiem jest ochrona nauczycieli i dyrektorów przed zbliżającą się, możliwe, że bardzo trudną sytuacją, związaną z restrukturyzacją sieci szkół – kontynuuje M. Tomiczek. - Jeśli mają zniknąć gimnazja a powiększyć się szkoły podstawowe, to wszyscy bardzo zyskają na tym, że będziemy w jednym miejscu planować wydatki i zarządzać kadrami i uda nam się spojrzeć obiektywnie na problem tego, jak zmienić struktury, ale nie tracić jakości. Jesteśmy po spotkaniu z dyrektorami placówek, na podstawie informacji od nich chcemy stworzyć podstawy działania centrum i rozdzielić sprawy kadr i księgowość od innych zadań administracyjnych wykonywanych przez osoby pracujące w szkołach i przedszkolach. Scentralizowany system obsługi finansowo-księgowej zapewnia wymienność pracowników, czyli możliwość zastępowania nieobecnych pracowników – głównych księgowych podczas zwolnień i urlopów. Do tej pory w placówkach oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Miejska Lubań, był to problem nie do rozwiązania – podsumowuje zastępca burmistrza Lubania.
(ŁCR)
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...