Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
16-09-2015

Wakacyjna laba już za nami. Urlopowe wojaże pozostaną jednak jeszcze na długo we wspomnieniach, osładzając powrót do codziennych obowiązków. Jesienią po wyjątkowe, wakacyjne wspomnienia nieraz sięgnie 9-osobowa grupa młodych mieszkańców Lubania i powiatu lubańskiego, którzy w sierpniu wzięli udział w międzynarodowym spotkaniu młodzieży „VIVA POLONIA!” w Krzyżowej.

Krzyżowa - niewielka wioska, malowniczo położona w pobliżu Świdnicy - jest ważnym miejscem w historii Niemiec i Polski. To tam, w majątku rodziny von Moltke, w okresie II wojny światowej działała antyhitlerowska grupa „Krąg z Krzyżowej”. Kilkadziesiąt lat później, w listopadzie 1989 r., na „mszy pojednania” spotkali się w tym miejscu Polacy i Niemcy, na czele z ówczesnymi przedstawicielami rządów obu krajów - premierem T. Mazowieckim i kanclerzem H. Kohlem. Współcześnie Krzyżowa jest miejscem spotkań i dialogu. Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży, prowadzony na terenie byłego majątku rodziny von Moltke przez Fundację „Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego, co roku wita w swych progach tysiące gości, w szczególności młodzież i dzieci z Polski i Niemiec, oferując im różnorodne programy edukacyjne.

Nie wszystkie wydarzenia w Krzyżowej dotyczą jedynie grup polsko-niemieckich, czego przykładem jest właśnie wakacyjny obóz „VIVA POLONIA!", w którym od 15 do 22 sierpnia uczestniczyła młodzież ze środowisk polonijnych z Łotwy, Ukrainy, Węgier, Białorusi oraz grupa polska z Lubania i powiatu lubańskiego. Udział lubańskiej młodzieży (uczniowie i absolwenci Gimnazjum nr 2 i 3 oraz ZSP im. A. Mickiewicza) był możliwy dzięki współpracy Stowarzyszenia P-ZFST „Pogranicze” z głównym organizatorem obozu – Fundacją „Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego. Łącznie w sierpniowym spotkaniu w Krzyżowej uczestniczyło ponad 40 młodych osób, w wieku od 15 do 18 lat, aż z 5 krajów. Młodzieży towarzyszyli opiekunowie, w tym ze strony polskiej przedstawicielka „Pogranicza”.

W programie obozu znalazły się atrakcyjne warsztaty, prowadzone przy wykorzystaniu aktywnych metod, oraz zajęcia krajoznawcze (m.in. wycieczki do Wrocławia i Świdnicy).

W trakcie zajęć i warsztatów młodzież odkrywała w sobie ukryte talenty, rozwijała zdolność kreatywnego myślenia, a także przełamywała bariery językowe – podkreślają uczestnicy obozu. Praca odbywała sie w grupach bądź parach. Ćwiczenia oraz zabawy pozwoliły uczestnikom lepiej poznać siebie i innych ludzi, otworzyć się na nowe opinie i odmienne punkty widzenia. Językiem spotkania był język polski, dominował on podczas rozmów, pracy w grupach, gier i zabaw. Młodzież polonijna z Łotwy uczy sie języka polskiego w szkole, natomiast pozostali uczestnicy w ramach zajęć pozaszkolnych oraz w swoich rodzinach. Jest to dowód na to, że polskie tradycje i język żyją również poza granicami Polski. Podczas wieczoru polonijnego mieliśmy także okazję poznać tradycje i języki innych państw. Na przykład nauczyliśmy się kilku słów w języku węgierskim, takich jak JOL (co oznacza "dobrze") i ROSSZUL ("źle"). Spróbowaliśmy też świeżych fig prosto z Węgier.

Niektórzy przyjeżdżając do Krzyżowej mieli wiele wątpliwości. Jednak stopniowo, poznając nowych ludzi, otwierali sie coraz bardziej – dodają uczestnicy obozu.

Wiele atrakcji czekało na młodzież także w czasie wolnym. Ognisko, ze wspólnie śpiewanymi piosenkami w języku polskim, białoruskim i ukraińskim, zjednoczyło nas w jednym kręgu. Na koncercie muzyki klasycznej, który odbył się w ramach projektu „Krzyżowa Music", wysłuchaliśmy zaś utworów wybitnych kompozytorów, takich jak Mozart, Beethoven czy też Schubert – wspominają uczestnicy.

Grupa polska promowała aktywnie Lubań i powiat lubański podczas wieczoru narodowego w formie prezentacji połączonej z autorską mini-inscenizacją lubańskiej legendy i konkursem o naszym regionie. Dla poszczególnych zagranicznych grup (z Węgier, Łotwy, Białorusi oraz 2 z Ukrainy) zostały także przekazane pakiety materiałów informacyjnych i wydawnictw nt. Lubania i powiatu lubańskiego, ufundowane przez Burmistrza Lubania – Arkadiusza Słowińskiego oraz Starostę Lubańskiego – Walerego Czarneckiego.

Wspólny tydzień w Krzyżowej upłynął bardzo szybko. „VIVA POLONIA!” łączy przyjaciół. Młodzież nawiązała w Krzyżowej wiele nowych znajomości. Uczestnicy przekonali się także, że „wszyscy Polacy to jedna rodzina”. Bez względu na miejsce zamieszkania, w Polsce czy też poza nią, łączą ich wspólne wartości, podobne spojrzenie na świat i zainteresowania.


***********

Organizator: Fundacja „Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego (www.krzyzowa.org.pl)

Partnerzy:
• Białoruś: Szkoła Średnia N13 w Lidzie
• Łotwa: Państwowe Gimnazjum Polskie im. J. Piłsudskiego w Daugavpils
• Ukraina: Winnicki Kulturalno-Oświatowy Związek Polaków, Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie
• Węgry: Instytut Polski w Budapeszcie; Ogólnokrajowy Samorząd Polski w Budapeszcie
• Polska: Stowarzyszenie P-ZFST "Pogranicze" w Lubaniu (www.pogranicze-csb.home.pl)

Finansowanie: Ministerstwo Edukacji Narodowej

 

 

***********

Tekst: Magdalena Guła - Stowarzyszenie P-ZFST „Pogranicze”.
W tekście wykorzystano fragmenty wypowiedzi uczestników obozu z artykułów opracowanych przez grupy prasowe w składzie:
• Andrzej Pawlyszyn (Ukraina),
• Linda Sofija Miczune (Łotwa),
• Tomasz Długosz (Polska),
• Jolanta Smulko (Łotwa),
• Santa Suhanowa (Łotwa),
• Margarita Bulasza (Łotwa).

Zdjęcia: Stowarzyszenie P-ZFST „Pogranicze”, Fundacja „Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego
 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...