Od wieków przy ważnym trakcie handlowym, od wieków w obszarze leżącym między krainami. Stolica polskich Górnych Łużyc – Lubań, dziś stoi przed szansą wykorzystania swoich atutów i jak szeroko otwarta brama, zaprasza do odwiedzin, rozmów, współpracy i inwestycji.
Do silnych stron Lubania należy przede wszystkim doskonałe położenie i funkcjonowanie w krajobrazie miasta Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości. Lubań znajduje się w najbardziej wysuniętym na południowy zachód punkcie trójgranicza Polski, Czech i Niemiec, zaledwie 10 kilometrów od autostrady. Dzięki temu Lubań posiada bezpośrednią styczność z kluczowym szlakiem handlowym między Dreznem a Wrocławiem. 160 km dzieli Lubań od Wrocławia, podobna odległość od Pragi i Drezna a tylko 240 km od Berlina. Lubań ponadto jest węzłem kolejowym na linii 274 Jelenia Góra-Zgorzelec i 279 Węgliniec-Lubań. Rozpatrując problem położenia miasta, warto zwrócić uwagę na fakt, że znajduje się ono w samym centrum środkowo-europejskiej strefy koncentracji procesów transformacji określanej mianem „bumerangu”, czyli w obszarze potencjalnie silnego rozwoju, którego skrajne punkty wyznaczają takie aglomeracje jak: Poznań, Wrocław, Budapeszt, Praga, Drezno. Autorzy Strategii rozwoju Dolnego Śląska 2020 wpisali Lubań w granice obszaru funkcjonalnego o nazwie „Pogórze Sudeckie i Sudety”. W Strategii Rozwoju Dolnego Śląska 2020 Lubań został zakwalifikowany do dwóch „obszarów interwencji” - „Obszaru Transgranicznego” i „Autostrady Nowej Gospodarki”, co daje dodatkowe perspektywy rozwojowe tutejszym inwestorom.
Jest potencjał
W Lubaniu przedsiębiorca znajdzie korzystne otoczenie. W mieście z powodzeniem funkcjonuje tu kilka zakładów prowadzących działalność produkcyjną o charakterze ponadregionalnym (IMKA Sp z o.o., Imakon Sp z o.o., Automatec Sp z o.o., Agromet-ZEHS i HS-Lubań). Wiele z nich wyróżniane było prestiżowymi nagrodami, takimi jak np. Diamenty Biznesu Forbesa (w samym roku 2014 Automatec Sp z o.o., Chromex Sp z o.o., spółka miejska Zakład Gospodarki i Usług Komunalnych). Sfera działalności usługowej jest doskonale rozwinięta i jest w stanie szybko adaptować się do nowych warunków oraz na bieżąco reagować na zapotrzebowanie rynkowe. W Lubaniu bardzo wysokie są zasoby kapitału ludzkiego jest także możliwość skorzystania z dostosowanych do potrzeb pracodawców programów wspierających zatrudnienie i przyuczenie zawodowe. Działające w mieście szkoły kształcą ludzi o dużym potencjale, między innymi w kierunkach zawodowych związanych z gastronomią hotelarstwem i elektroniką, nowe kierunki uruchamiane są we współpracy i porozumieniu z firmami z terenu miasta. Miasto Lubań jest solidnym i odpowiedzialnym partnerem dla przedsiębiorców, ma stabilną sytuację finansową i jest świetnie przygotowane do absorpcji środków unijnych w nowym rozdaniu.
- Nam nie jest wszystko jedno. Naszą misją jako samorządowców jest rozwój gospodarczy Lubania i my to traktujemy bardzo poważnie – mówi burmistrz Lubania, Arkadiusz Słowiński. - Jesteśmy otwarci na potrzeby lokalnego biznesu, na rozmowy, współpracę oraz innowacyjne rozwiązania.
Dobrze prosperujące spółki miejskie zapewniają wysoką jakość realizowanych usług i elastyczność we współpracy z partnerami biznesowymi. Zrealizowane w partnerstwie z sąsiednimi gminami inwestycje, takie jak budowa Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych uważane są za rozwiązania wzorcowe w skali kraju i dobrze świadczą o umiejętności współpracy i dyplomacji lubańskiego samorządu. Zarazem Lubań jest bardzo przyjemnym miejscem, łączącym piękne położenie, z estetyką miasta i wysoką jakością obsługi instytucjonalnej. Dzięki postępującej rewaloryzacji miasta, przestrzeń miejska jest przyjazna rodzinom i osobom starszym, umożliwiając aktywny wypoczynek. Szkoły, przedszkola i żłobki są w wysokim stopniu dostępne i gwarantują dobry jakościowo poziom opieki i edukacji.
Dodajmy własną ofertę
W Lubaniu nie sposób się nudzić, ponieważ leży on w sąsiedztwie najpiękniejszych krain turystycznych i jest znakomitą bazą wypadową dłuższych i krótszych wycieczek. Tak samo blisko stąd do położonych w Izerach i Karkonoszach polskich kurortów, jak i do tętniących ciekawą historią niemieckich Górnych Łużyc, malowniczego górskiego Libereckiego Kraju. Niemal za rogatkami jest znany na całym świecie zamek Czocha, słynna w całej Polsce alterwioska artystów - Wolimierz i uwielbiany przez Niemców i nie tylko Świeradów-Zdrój. Dodatkowym atutem turystycznym jest położenie na międzynarodowym szlaku pątniczym Via Regia na przecięciu z dwoma najważniejszymi polskimi szlakami jakubowymi. Sam Lubań ma bezprecedensowy krajobraz historyczny, liczne zabytki i ślady przeszłości, ożywającej podczas licznych większych i mniejszych imprez i rekonstrukcji. Przy kipiącym potencjale życia społecznego i kulturalnego, opartego na bogatym i różnorodnym dziedzictwie kulturowym, tworzy to unikalną szansę zagospodarowania turystycznego tego miejsca, które jest „zawsze po drodze”. To właśnie w powiecie lubańskim, zaraz po Wrocławiu nocuje najwięcej osób na Dolnym Śląsku. Dlatego plan rozwoju Lubania, zapisany w stworzonej przez ponad 100 jego mieszkańców strategii na lata 2015-2025 opiera się na dwóch gałęziach.
- Pierwsza to zbliżające się niebawem rozszerzenie terenów inwestycyjnych pod zakłady pracy, dzięki Zachodniej Obwodnicy Miasta – przedstawia A. Słowiński. - Druga to wykorzystanie znacznego areału bardzo ciekawych terenów pod inwestycje o charakterze turystyczno-rekreacyjnym. Krótko mówiąc - wyjście z własną ofertą turystyczną i pozyskanie inwestora z tej branży do wspólnego zagospodarowania okolic pięknej i malowniczej Kamiennej Góry na oryginalny i rozpoznawalny park rozrywki.
Planowi temu sprzyja postępujący rozwój ruchu turystycznego na pograniczu Polski, Czech i Niemiec i rosnący krajowy i zagraniczny popyt na niekonwencjonalne usługi turystyczne, paraturystyczne i turystykę weekendową i postępujący rozwój kolejnictwa regionalnego.