Już po raz piąty, tym razem w dniach 23–29 marca br. odbyła się kolejna edycja ogólnoeuropejskiej kampanii Tydzień z Internetem. W Polsce w ramach projektu w ponad 200 instytucjach zorganizowane zostały spotkania, mające na celu wprowadzenie wszystkich chętnych w świat Internetu i zawiłości komputerowych. Tym razem nacisk położono na rozwój umiejętności cyfrowych i tak zwane włączenie cyfrowe, czyli wprowadzenie w cyfrową rzeczywistość osób rozpoczynających swoją internetową przygodę.
W tym roku po raz pierwszy do projektu przystąpiła Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Lubaniu. Spotkanie pod nazwą „Selfuj się kto może” przyciągnęło grono zainteresowanych seniorów. Motywem wiodącym spotkania było selfie, czyli autoportretowe zdjęcie. Kursanci mieli możliwość zapoznania się z tajnikami prostej i skutecznej edycji fotografii na komputerze lub innych urządzeniach mobilnych za pomocą narzędzi online.
Życie z duchem czasu, ale też głód wiedzy i zainteresowanie sferą internetowo-komputerowych możliwości to główne motywatory, dzięki którym uczestnicy szkolenia z werwą i niezwykłym zapałem zdobywali nowe umiejętności i wiadomości. - Żyjemy w czasie rewolucji naukowo technicznej, w której ma miejsce burzliwy rozwój myśli ludzkiej w postaci elektronicznych przedmiotów, czyli komputerów, ale też innych urządzeń mobilnych typu tablet, telefon komórkowy – mówił jeden z uczestników zajęć. - Ja osobiście jestem przekonany i przekonałem się, że jest to duże ułatwienie w rożnych sferach życia. Wiadomości zdobyte na dzisiejszych zajęciach, jak i te wyniesione z wcześniejszego kursu na pewno przydadzą mi się w ramach nawiązywania i podtrzymywania kontaktów nie tylko towarzyskich, ale też urzędowych czy zawodowych. Przed zajęciami korzystałem już z komputera ale w mniejszym zakresie. Teraz mogę rozwinąć skrzydła, planuję zakup własnego sprzętu i zgłębianie tajników internetowo-komputerowej rzeczywistości.
Taka forma zajęć była efektem wcześniejszych doświadczeń pracowników biblioteki. podkreślał znaczenie i rangę tego typu inicjatyw. - Przed kursem często zdarzały się sytuacje, że przychodzili użytkownicy do czytelni i wzywany był informatyk do pomocy. Stąd pojawił się pomysł zorganizowania cyklu spotkań dotyczących obsługi komputera – opowiadał prowadzący zajęcia, a zarazem bibliotekarz systemowy informatyk, Przemysław Kołbuc. - Okazało się, że był to krok zrobiony we właściwym kierunku. Do tego stopnia, iż mimo ukończonego szkolenia kursanci są nadal zainteresowani pogłębianiem informatycznej wiedzy i z przyjemnością zapisują się na kolejne inicjatywy, jak chociażby dzisiejsze zajęcia „Selfuj się kto może”. Jestem bardzo zadowolony z pracy uczestników. Widać zaangażowanie i dużą aktywność z ich strony. Co więcej w odpowiedzi na rosnące zainteresowanie postanowiliśmy przeprowadzić następny kurs związany z podstawami pracy na komputerze. Od 22 kwietnia rusza więc kolejna edycja, którą kierujemy przede wszystkim do początkujących użytkowników komputera, w tym seniorów ale też zachęcamy do udziału wszystkich tych, którzy chcą się doszkolić bądź doszlifować posiadane umiejętności.
Zarówno prowadzący, jak i uczestnicy chwalą sobie udział w przedsięwzięciu.
- Zajęcia bardzo mi się podobają. Jestem tu od samego początku cyklu nauki obsługi komputera prowadzonego przez bibliotekę – relacjonowała uczestnicząca w zajęciach pani Janina. - Wcześniej nic nie wiedziałam, zaczynałam od podstaw a teraz mam komputer stacjonarny i korzystam z niego w każdej chwili kiedy tego potrzebuję. Zdobyte umiejętności bardzo mi się przydają w życiu. Zgłosiłam się do uczestnictwa z chęci rozwoju i pogłębiania wiedzy i była to świetna decyzja.”
Same superlatywy? Nie do końca, bo inicjatywa zdaniem uczestników ma jedną wielką wadę – zajęć jest zdecydowanie za mało i są zdecydowanie za krótkie. Pęd ku wiedzy wzrasta. Chcemy się dokształcać, doszkalać czy po prostu doskonalić przez cale życie. Permanentne kształcenie to znak dzisiejszego czasu, dlatego ważne jest, że na rynku można znaleźć bezpłatne szkolenia skierowane do chętnych w różnym przedziale wiekowym. Nic tylko zdobywać wiedzę, a potem znowu… zdobywać wiedzę.
ŁCR