Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
30-09-2014

Lubańska Wiosna Ekologiczna 2014, której głównym organizatorem i realizatorem jest Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej O/MiPBP w Lubaniu, trwa nadal. 16 września rozpoczął się III blok edukacyjny pod hasłem „Cywilizacja - powietrze - woda - gleba”.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu i Europejski Dzień bez Samochodu. Impreza sportowo-rekreacyjna dla dzieci i młodzieży pt. „Rower z pasją.” oraz akcja „Jestem widoczny”.


 

Do udziału w propozycjach działań dla dzieci i młodzieży zaproszone zostały placówki w Lubaniu i sąsiednich miejscowościach. RCEE jest koordynatorem lokalnym w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu – po raz dziewiąty a Europejskiego Dnia bez Samochodu po raz jedenasty. Hasło tegorocznej kampanii brzmiało, „Nasze ulice, nasz wybór”.
W XX wieku większość miast zostało dostosowanych przez urbanistów głównie do potrzeb pojazdów silnikowych. Obszary miejskie w całej Europie były tak przerabiane, aby jak najlepiej ułatwić poruszanie się samochodom, często kosztem innych form transportu. Dominacja pojazdów prywatnych zaowocowała w naszych miastach, tym że są one coraz bardziej zatłoczone, zanieczyszczone i głośne, jak również mniej zdrowe i przyjemne.
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2014 ma ponownie ocenić w jaki sposób postrzegamy przestrzeń miejską? Przez cały tydzień, będzie analizowany związek pomiędzy przeznaczeniem gruntów miejskich a jakością życia. Tegoroczne hasło: "Nasze ulice, nasz wybór", zachęca ludzi z całej Europy, aby tworzyć taki rodzaj miasta, w którym chcą żyć z radością.
Na całym świecie, rośnie ruch dla "odzyskania" obszarów miejskich np: miejsce do parkowania samochodów może być przekształcone w mini park. Ulice betonowe mogą być wykorzystywane do działalności społecznej (artystycznej, kulturalnej itp.). Szerokie chodniki miejskich arterii można wykorzystać dla urządzenia miejsc kawiarnianych i restauracyjnych na świeżym powietrzu. Krótko mówiąc, w tym roku jest mowa o przeanalizowaniu lokalizacji poszczególnych obiektów i przebudowie ulic oraz przestrzeni publicznej na rzecz mieszkańców.
Potrzeby rowerzystów i pieszych często były pomijane. W tym roku, a mamy nadzieję i w następnych latach, że dojdzie do zmiany priorytetów w zakresie mobilności miast, aby przy użyciu niskich nakładów i zrównoważonych metod transportu mogły się te problemy znaleźć w centrum uwagi ich gospodarzy .
Od miasta do miasta - każdy z nas ma wpływ na sposób wykorzystania przestrzeni i rodzajów transportu oraz decyzji o wyborze priorytetów. Razem, władze lokalne i obywatele, mogą projektować miasta, które w pierwszym miejscu nie narażają ludzi.
Kampanii towarzyszyła coroczna akcja RCEE „Jestem widoczny” w ramach, której uczestnicy otrzymali elementy odblaskowe.
„Rower z pasją" to impreza sportowo- rekreacyjna dla dzieci i młodzieży. Uczestniczyło:194 uczniów pod opieką 9 nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 2 i 4 w Lubaniu, nr 3 z Olszyny, Gimnazjum nr 2 i 3 w Lubaniu oraz uczniowie i opiekunowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Gościem była pani Elżbieta Syndrewicz Naczelniczka Wydziału Infrastruktury Społecznej Urzędu Miasta Lubań.
„Rower z pasją” jest imprezą integracyjną przeznaczoną dla dzieci niepełnosprawnych oraz uczniów szkół masowych z Lubania i powiatu lubańskiego. Gospodarzem imprezy był Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Lubaniu. Coroczną tradycją imprezę otworzył happening przygotowany przez nauczycieli i uczniów Gimnazjum nr 3 w Lubaniu. Na specjalnie przygotowanym torze rowerowym zostały rozegrane konkurencje indywidualne na czas. Tor przeszkód przygotował nauczyciel SOS-W. Najlepsi w danej grupie wiekowej otrzymali nagrody w postaci sprzętu sportowego. Nagrodzono też hasła towarzyszące imprezie. I miejsce zdobyło hasło SP nr 2 „Na rowerze pomykamy, tak przyrodę dziś wspieramy”.
Oto zwycięzcy potyczek: Mateusz Harasimiuk – SP nr 4 w Lubaniu, Kacper Krupowicz - SP nr 4 w Lubaniu, Karolina Magarewicz – SOS-W w Lubaniu, Jakub Salej - SP nr 4 w Lubaniu, Hubert Wolański - SP nr 4 w Lubaniu, Kacper Odrzygóźdź - SP nr 4 w Lubaniu, Bartłomiej Kaczmarczyk – SOS-W w Lubaniu, Paweł Krzak - SP nr 3 w Olszynie, Jakub Kowalewski- SP nr 2 w Lubaniu, Maciej Kowalski – SP nr 2 w Lubaniu, Mateusz Lechman – SP nr 2 w Lubaniu, Przemysław Pikulicki- SP nr 3 w Olszynie, Justyna Łakota –SP nr 2 w Lubaniu, Michał Imioło – SOS-W w Lubaniu.
Zakup nagród został dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Miasto Lubań, Starostwo Powiatowe w Lubaniu.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...