Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
11-07-2014

26 czerwca, tuż przed zakończeniem roku szkolnego, uczniowie Gimnazjum nr 1 w Lubaniu - na zaproszenie Stowarzyszenia Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze” - udali się na wycieczkę do Görlitz i Zgorzelca.

Gőrlitz należy do jednych z najpiękniejszych saksońskich miast. Zachwyca turystów bogactwem architektury. Starannie odrestaurowane zabytki (a jest ich niemalże cztery tysiące) umożliwiają turystom przeżycie niezwykłej podróży w czasie. Görlitz, podobnie jak Lubań, położone jest na szlaku Via Regia. Ten historyczny trakt kupiecki, przebiegający przez Europę z Ukrainy po Hiszpanię, znacząco wpłynął na rozwój miasta, które stało się ważnym centrum handlu.

Zwiedzanie miasta z przewodnikiem stanowiło pierwszy punkt programu wycieczki. Z Mostu Staromiejskiego, łączącego od 2004 r. Europa-Miasto Gőrlitz-Zgorzelec, grupa udała się na Stare Miasto w Görlitz. Tam młodzież poznała najważniejsze zabytki. Następnie uczestnicy, podzieleni w małe, kilkuosobowe grupy, samodzielnie odkrywali Gőrlitz podczas gry terenowej. Była to świetna okazja do szybkiej powtórki nowych informacji, sprawdzenia umiejętności czytania mapy i poruszania się w nieznanym terenie czy też przećwiczenia w praktyce własnych kompetencji językowych.

Kolejną atrakcją była wizyta w, położonym w centrum Gőrlitz, muzeum przyrodniczym Senckenberg Museum für Naturkunde. Założone w 1860 r. gromadzi kolekcje i rezultaty badań przyrodniczych z ostatnich 200 lat. Nowoczesne wystawy umożliwiają wędrówkę po fascynującym świecie przyrody – od Górnych Łużyc po tropiki. Najpierw uczniowie z Gimnazjum nr 1 zostali zaproszeni do terrarium, w którym na powierzchni 100 m² prezentowanych jest około 70 gatunków zwierząt. Do rarytasów kolekcji należą tu m.in. płaszczka plamista z Brazylii i wielopłetwiec senegalski. W muzeum można obejrzeć też modliszki, stonogi, pająki, węże oraz nasze swojskie… karpie. Po wizycie w terrarium lubańscy uczniowie udali się na indywidualne zwiedzanie stałych i czasowych wystaw, m.in. poświęconych geologii i zwierzętom Górnych Łużyc.

Popołudniu grupa zawitała do, położonego w Zgorzelcu, „Domu Kołodzieja”. W 2005 roku miała miejsce translokacja tego historycznego, pochodzącego bowiem z 1822 r., domu przysłupowego z Wigancic Żytawskich do Zgorzelca. Po przeprowadzeniu prac konserwatorskich działa obecnie w nim restauracja i pensjonat „Zagroda Kołodzieja”. Pani Elżbieta Lech-Gotthardt - jego właścicielka, aktywnie promująca architekturę przysłupowo-zrębową jako dziedzictwo kulturowe polsko-czesko-niemieckiego pogranicza - opowiedziała lubańskiej grupie historię „Domu Kołodzieja”. Uczniowie mogli przekonać się jak mieszka się i pracuje w przysłupie – domu z niskimi izbami oraz licznymi, małymi oknami. Na zakończenie tego, bogatego we wrażenia, dnia uczestnicy wyjazdu uraczeni zostali wyśmienitym obiadem w „Zagrodzie Kołodzieja”.

Wyjazd uczniów z Gimnazjum nr 1 w Lubaniu do Görlitz / Zgorzelca odbył się w ramach projektu pt. „Via Regia – poznać Europę: od historii do przyszłości”, realizowanego przez Stowarzyszenie P-ZFST „Pogranicze” przy dofinansowaniu przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Informacja własna:
Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze”
ul. Armii Krajowej 30, 59-800 Lubań
Tel. 75 721 50 77
www.pogranicze-csb.home.pl
 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...