Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
30-05-2014

18 maja br. miała miejsce 70 rocznica Bitwy o Monte Cassino. Rzadko kto wie, że w Lubaniu mieszka jeden z jej uczestników – Stanisław Lenkiewicz. Obecny kombatant do armii Andersa wstąpił jako dwudziestojednolatek i służył w 3 Dywizji Strzelców Karpackich. Rocznica była okazją do podziękowań za walkę o godne i niepodległe państwo, które złożył Stanisławowi Lenkiewiczowi burmistrz Lubania Arkadiusz Słowiński.

Bitwa pod Monte Cassino znana nam jest z podręczników historii, lektury szkolnej autorstwa Melchiora Wańkowicza, czy piosenki Feliksa Konarskiego, stała się swoistym niepodległościowym hymnem.

 

W rzeczywistości na bitwę składały się 4 bitwy, które rozgrywały się przez 5 miesięcy, od stycznia 1944 roku. Ostatecznie linie niemieckie zostały przełamane 18 maja. W walkach 10 Armii niemieckiej stawiały czoła Francuski Korpus Ekspedycyjny, brytyjska 78 Dywizja oraz 2 Korpus Polski pod dowództwem gen. Władysława Andersa. Polskie walki o masyw Monte Cassino i Piedimonte trwały ponad 13 dni i 20 godzin i były niezwykle krwawe - zginęło 923 żołnierzy, 2931 zostało rannych, a za zaginionych uznano 345, z których 251 powróciło do oddziałów po zakończeniu walk. Dalsze losy żołnierzy z 2 Korpusu wplotły się w trudną powojenną polską historię.

 

Stanisław Lenkiewicz jest członkiem Honorowego Komitetu, planującego upamiętnienie 70. rocznicy Bitwy o Monte Cassino i wybuchu Powstania Warszawskiego za pomocą tablic, które będą wmurowane w Kościele św. Jadwigi Śląskiej 3 sierpnia br.
W roku 2012 Stanisław Lenkiewicz udzielił nam krótkiego wywiadu, do lektury którego zapraszamy.

ŁCR 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...