Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
26-05-2014

Od końca ubiegłego roku w Lubaniu dużo mówi się o programie rewitalizacji społecznej. Wiadomo, że jest to projekt dofinansowany z UE i że w jego ramach zyskaliśmy prawie pół miliona złotych. Obecnie wszystkie zaplanowane działania są już w toku, łatwiej więc jest odpowiedzieć na nurtujące wszystkich pytanie – czym właściwie jest ta rewitalizacja.

W harmonogramie działań znalazło się mnóstwo inicjatyw dla dzieci, młodzieży i dorosłych w różnym wieku. Okazuje się, że rewitalizacja jest bez wątpienia aktywnym i twórczym spędzaniem wolnego czasu, uczeniem się rzeczy przydatnych w codziennym życiu i pracą nad problemami z prawdziwymi profesjonalistami. Pierwszym z zadań realizowanych w ramach projektu było dwutygodniowe szkolenie z udzielania pierwszej pomocy zorganizowane podczas ferii zimowych dla dzieci i młodzieży ze Śródmieścia przez Lubański Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego, o czym pisaliśmy. Z kolei osiem mieszkanek i dwóch mieszkańców Śródmieścia mających problem ze znalezieniem stałej pracy, bierze udział w zadaniu „Teraz Ty!” realizowanym przez Łużyckie Centrum Rozwoju. Pomoc w szukaniu pracy jest dla każdego „szyta na miarę”. Uczestnicy zakończyli spotkania z doradcą zawodowym i na bazie przeprowadzonych testów i rozmów określili preferowane przez siebie kierunki szkoleń zawodowych oraz wybrali inne formy pomocy, wśród nich grupowe i indywidualne spotkania z ekspertami w różnych dziedzinach.
W międzyczasie lubańskie organizacje pozarządowe pod opieką Stowarzyszenia Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze” w Lubaniu, we współpracy z Łużyckim Centrum Rozwoju pracują nad organizacją Dnia Aktywnej Rodziny – DAR, który odbędzie się w czerwcu. Przedstawiciele lubańskich stowarzyszeń, fundacji, klubów sportowych – na pełnym atrakcji dla rodzin festynie będą własnym przykładem promować bycie aktywnym.
Drugim działaniem, które w ramach programu prowadzi SPZFST Pogranicze jest uczestnictwo młodych mieszkańców Śródmieścia w pierwszym szkoleniu wyjazdowym w ramach Akademii Lokalnych Liderów Młodzieżowych”, które trwało od 11-14 kwietnia br. Celem Akademii jest nauczenie młodzieży jak zrealizować swoje własne pomysły na swoje miasto i swoją okolicę poprzez tworzenie własnych inicjatyw i prowadzenie projektów. Po trzech wyjazdowych szkoleniach uczestnicy od czerwca do października zrealizują własny mini-projekt dla innych mieszkańców Śródmieścia. Także w ramach rewitalizacji w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Lubaniu można skorzystać z bezpłatnych porad prawnika, psychologa lub pedagoga w Punkcie Poradnictwa Specjalistycznego zlokalizowanego w Lubaniu przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, Plac Lompy 1.
Swoją akademię mają nie tylko młodzi, 4 kwietnia br. zainaugurowano „Akademię Seniora”. Jej uczestnicy w wieku 50 plus uczestniczyły w spotkaniu, realizowanym przez Ośrodek Wsparcia Dziennego w Lubaniu. Seniorzy mieli możliwość uczestniczenia w wykładach i warsztatach na temat m.in. promocji zdrowia, teatru, psychologii, ekologii oraz historii. Zapewni ona jej uczestnikom rozwijanie sprawności intelektualnej, fizycznej i kulturalnej, a także umocniania więzi międzyludzkich, w tym międzypokoleniowych.
- Obecnie realizowane działania to przede wszystkim szkolenia i warsztaty. Patrząc na nie z boku, widzimy ludzi siedzących w kręgu i rozmawiających ze sobą, piszących na wielkich płachtach, wykonujących zabawne ćwiczenia. To wszystko jest bardzo ważne, to jest sedno tak zwanej edukacji pozaformalnej, na którą najwyższy czas przyszedł i w Lubaniu – komentuje burmistrz Lubania Arkadiusz Słowiński. - Współcześnie bowiem nauka nie polega tylko na przyswajaniu wiedzy w szkole, ale na uczeniu się przez całe życie praktycznych umiejętności, poprzez wspólne inicjatywy, projekty i zabawę. Miasto musi zabiegać o to, by jego mieszkańcy mieli tych okazji do uczenia się jak najwięcej.
RASTER:
Rewitalizacja w skrócie:
- wartość projektu to dokładnie 499.650 zł;
- realizacja Programu jest współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego;
- program realizowany jest od grudnia 2013 roku do listopada br. w Lubaniu;
- realizatorami są Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubaniu, który jest Liderem Projektu oraz partnerzy: Łużyckie Centrum Rozwoju, Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Lubań, Ośrodek Wsparcia Dziennego w Lubaniu i Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze”;
- w ramach programu mieszkańcy Śródmieścia korzystają ze zróżnicowanych i dostosowanych do ich potrzeb form pomocy, prowadzone są bezpłatne, interesujące zajęcia dla dzieci, młodzieży, dorosłych, w tym seniorów;
- 29 czerwca odbędzie się impreza „Dzień Aktywnej Rodziny”, łącząca atrakcje dla rodzin z promocją aktywności społecznej na przykładzie naszych lokalnych stowarzyszeń i organizacji

ŁCR
 

 


 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...