Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
14-12-2012

Muzeum Regionalne w Lubaniu uprzejmie zaprasza do obejrzenia kolejnych wystaw przygotowanych z myślą o mieszkańcach miasta jak i osobach je odwiedzających. Jeżeli będą Państwo wybierać się na zimowy spacer, warto skierować swoje kroki na północną pierzeję lubańskiego rynku. Tam od kilku lat ukazujemy wystawy planszowe i witrynowe. Obecnie prezentujemy udostępnioną z okazji Święta Niepodległości ekspozycję planszową pt. „W Obronie Konstytucji 3 Maja - przyczyny, przebieg i skutki wojny polsko-rosyjskiej 1792 r."

Zapewne wielu z nas może zadać sobie pytanie, dlaczego akurat taki temat w tym czasie? Otóż Muzeum od lat włącza się do organizowania wystaw z okazji tak ważnego Święta i ukazuje epos walk Polaków o suwerenność i niepodległość. W tym roku minęła 220-rocznica wybuchu wojny polsko-rosyjskiej 1792 r., która rozpoczęła jeden z najtrudniejszych okresów w dziejach naszego Narodu, a z czego ówcześni Polacy nie zdawali sobie sprawy. Dzięki wystawie zapoznają się Państwo z przebiegiem operacji militarnych oraz z historią Bohaterów i Antybohaterów tamtego czasu (króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, ks.Józefa Poniatowskiego, Tadeusza Kościuszki oraz targowiczan: Branickiego, Rzewuskiego i Szczęsnego Potockiego). Naszym zdaniem warto zastanowić na konsekwencjami podejmowanych wówczas decyzji.
Ekspozycja będzie czynna do końca lutego 2013 r. Tuż obok, od 20 grudnia będziemy mogli zajrzeć do warsztatu łużyckiego Dratewki, który podobnie jak my, będzie przygotowany na obchody Święta Bożego Narodzenia. Będzie tam choinka, stół świąteczny, a także odwiedzi ów warsztat łużyckie "Boże dzecetko".

Będąc na rynku warto wstąpić do pięknej późnogotyckiej sali muzealnej miejskiego ratusza. Tam obok prezentowanej wystawy pt. „Ku pożytkowi i na zbytek" przygotowano instalację historyczną nawiązującą tematycznie do czasów osadnictwa wojskowego. Przygotowaliśmy ten temat ze względu na bardzo liczne pytania zwiedzających o przypomnienie tego szczególnego czasu, tym bardziej, że nasze Muzeum powstało w 1975 r. jako Muzeum Osadnictwa Wojskowego. Instalacja przedstawia postać żołnierza 7 Łużyckiej Dywizji Piechoty II Armii Wojska Polskiego oraz osadniczki z I Samodzielnego Batalionu Kobiecego im. Emilii Plater. Obie postacie usytuowane są na tle ruin obecnej ul. Wrocławskiej. Całość uzupełniają dawne dokumenty oraz fotografie. A zatem zapraszamy!

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...