Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
wtorek, 2 czerwca 2020 - środa, 30 czerwca 2021

W 2020 r. planowano huczne obchody 800 lat Lubania. Tymczasem epidemia kazała zrewidować wielkie plany a uroczystości przeznaczone dla bardzo szerokiej grupy odbiorców odłożyć na „zdrowsze czasy”. Niemniej jednak rok 2020 nie został całkowicie pozbawiony rocznicowych akcentów.  Jednym z nich jest wystawa w Muzeum Regionalnym w Lubaniu, ukazująca najważniejsze wydarzenia w dziejach naszego miasta na przestrzeni 8 stuleci. Otwarcie ekspozycji odbyło się 2 czerwca 2020 r.

Dlaczego warto zobaczyć wystawę poświęconą dziejom Lubania? Przede wszystkim dlatego, że pozwala ona spojrzeć na życie dawnych mieszkańców miasta przez pryzmat rozmaitych wydarzeń – radosnych, smutnych, tragicznych i tych zwykłych, wpisanych w życiorys każdego człowieka. Jako muzealnicy wierzymy, że chwila refleksji nad tym, co było, pozwoli lepiej zrozumieć również to, co dzieje się obecnie. Wystawa w atrakcyjny sposób prowadzi zwiedzających po krętych ścieżkach lubańskiej historii, podkreślając momenty wyjątkowe czy wręcz fenomenalne. 

Nigdy wcześniej w historii lubańskiego muzeum nie było prezentowanych tak wiele, tak cennych i tak rzadkich zabytków jak obecnie. Zamknięte w kilkudziesięciu nowoczesnych gablotach, starannie wyeksponowane, dobrze doświetlone i trafnie opisane przyciągają na różne sposoby. Jedne zadziwiają wiekiem, inne swoim przeznaczeniem; niektóre zachwycają wielką wartością materialną albo tym, że są jedyne i niepowtarzalne. Na wystawie znaleźli się też niemi świadkowie dramatycznych wydarzeń, tzn. wojen, pożarów, epidemii, prześladowań i zbrodni. W jubileuszowej kolekcji nie brakuje również eksponatów pokazujących wielkie chwile w historii Lubania. Krótko mówiąc - dla każdego coś dobrego.

Szanowni Mieszkańcy Lubania! W naszym muzeum po raz pierwszy można zobaczyć m.in.:

- pradziejowe zabytki z okolic Lubania (niektóre z nich liczą nawet 3500 lat),

- zabytki z czasów wojen husyckich (odkryte w Lubaniu w 2019 r.), które pociągnęły za sobą tragiczne skutki dla miasta. Wśród nich są militaria oraz skarb monet, zawierający doskonale zachowane złote monety (dukaty Zygmunta Luksemburskiego). Takich rarytasów nie było nawet w lubańskim muzeum przed II wojną światową.

- bezcenną miejską kolekcję starodruków z XVI w., które trafiły do lubańskiej biblioteki na progu epoki wczesnonowożytnej a zaginęły w 1945 r. Utracony skarb wrócił do Lubania w 2019 r.,

- przedmioty codziennego użytku mieszkańców Lubania nawet sprzed  500 lat

- unikatowe naczynia liturgiczne z kościoła Trójcy Świętej, uratowane z pożaru w 1760 r.

- najstarszą pieczęć lokacyjną Złotnik Lubańskich z 1675 r.,

- znalezione pod Lubaniem militaria z epoki wojen napoleońskich,

- zakonserwowane, wybrane militaria ze słynnej studni przy ul. Piramowicza,

- liczne przedmioty związane z bitwą lubańską w 1945 r., m.in. wrak samolotu,

-  poruszające znalezisko dobytku ukrytego przez młodą matkę w 1945 r.

- odkryte w spektakularnych okolicznościach rękopisy kościelne z czasów wojny 30-letniej.

Drodzy Lubanianie, nad wystawą pracowaliśmy bardzo długo i mamy nadzieję, że efekty naszej pracy pozwolą Wam lepiej poznać przeszłość Lubania i zachęcą do własnych poszukiwań. Być może wystawa kogoś wzruszy, zadziwi, wprawi w zachwyt lub zaskoczy. Ekspozycję zbudowaliśmy dla Was i na cześć Lubania. Czekamy na Was. Życzymy niezapomnianych wrażeń i zdrowia.

https://www.facebook.com/muzeumluban/

 

Zapraszamy również do zakupu jubileuszowej książki "Lubaniem w życiorysie. Wybór biogramów z okazji 800 lat miasta"

Książkę przygotowało 23 znakomitych regionalistów. Na jej kartach zaprezentowali oni sylwetki 83 postaci, których życie w wyrazisty sposób splotło się z historią Lubania. To wyjątkowa publikacja z okazji wyjątkowej rocznicy. Każdy, komu bliski jest Lubań i jego historia powinien mieć ją w swojej biblioteczce.

Książka posiada twardą oprawę, bogatą szatę graficzną oraz liczy 176 s. Należy dodać, że została wydana w małym nakładzie. Książkę w cenie 45,00 zł za egzemplarz  można nabyć w sekretariacie Muzeum Regionalnego w Lubaniu w godz. 8:00-15:30, od poniedziałku do piątku oraz w Informacji Turystycznej w Lubaniu, ul. Bracka 12.

 

autor: Muzeum Regionalne

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...