Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
01-09-2022

1 września, jak co roku, czcimy pamięć ofiar największego konfliktu zbrojnego w historii, zapoczątkowanego atakiem hitlerowskich Niemiec na Polskę.

Bez wypowiedzenia wojny 1 września 1939 r. wojska niemieckie wkroczyły na terytorium II RP na całej długości granicy polsko-niemieckiej, stosując taktykę wojny błyskawicznej (Blitzkrieg), która wkrótce stała się wojną totalną. Niemieckie lotnictwo i artyleria atakowały bez wahania cele cywilne, bombardowały miasta i wsie, a łapanki i rozstrzeliwanie cywilów stały się codziennością. Miliony ofiar, ogromne zniszczenia, złamana psychika tych, co przeżyli – o tym wszystkim nie możemy zapomnieć. 

Lubańscy samorządowcy, przedstawiciele szkół, innych instytucji i organizacji złożyli biało-czerwone wiązanki pod obeliskiem w centrum miasta. Umieszczony na nim napis „POLEGŁYM ZA OJCZYZNĘ – Mieszkańcy Lubania” jest symbolem i zobowiązaniem, że nasza pamięć będzie trwać przez pokolenia.

(ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...