Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
21-10-2020

Październik jest niewątpliwie miesiącem seniorów. Dzień 1 października ONZ ustanowiła Międzynarodowym Dniem Osób Starszych, natomiast dzień 20 października to Europejski Dzień Seniora.

Obie daty mają jednak wspólny cel – propagowanie postulatów, zapewniających godne życie osób starszych oraz włączanie ich w aktywne życie społeczne.  

Do najważniejszych zadań należy więc walka z wykluczeniem osób w podeszłym wieku, ułatwienie dostępu do opieki medycznej, a także do pełnego życia kulturalnego i społecznego. W kraju i na świecie powstają różnego rodzaju placówki, uniwersytety, stowarzyszenia i kluby, które realizują zadania na rzecz społeczności senioralnej.

Początki ruchu uniwersytetów trzeciego wieku sięgają 1972 roku we Francji, gdzie profesor Pierre Vellas na Uniwersytecie w Tuluzie zaproponował rozwiązanie dla osób starszych, które chciały pozostać aktywne.

Pod nazwą Studium III Wieku powstał pierwszy w Polsce Uniwersytet Trzeciego Wieku. Utworzyła go profesor Halina Szwarc w wyniku współpracy i kontaktów naukowych z profesorem Pierrem Vellasem. Pierwszy rok akademicki UTW inaugurowano 12 listopada 1975 roku. Warto podkreślić, że Polska była trzecim krajem na świecie (za Francja i Belgią), w którym rozwinął się ruch UTW. Obecnie w Polsce działa blisko 110 Uniwersytetów Trzeciego Wieku, które łącznie zrzeszają 25 tysięcy słuchaczy.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Lubaniu w ramach zadań programowych realizuje: wykłady z dziedziny psychologii, profilaktyki zdrowia, prawa i wielu innych obszarów. Kalendarz naszych seniorów wypełniają zajęcia z gimnastyki ogólnousprawniającej, jogi, z komputerowego „ABC”, warsztaty rękodzieła, języka niemieckiego i angielskiego z zajęć usprawniających pamięć czy warsztaty teatralne. Organizujemy wyjścia i wyjazdy: kulturalne do teatru, filharmonii, a także turystyczno- krajoznawcze. Zgodnie z głównym założeniem, motywujemy seniorów do uczestnictwa w różnych działaniach i wydarzeniach społeczno- kulturalnych na terenie miasta Lubań. Prowadzimy działania mające na celu nawiązanie dialogu międzypokoleniowego, poprzez organizowanie spotkań i warsztatów tematycznych,   w których udział biorą młodzi oraz dojrzali mieszkańcy miasta.

Rok 2020 jest niestety odmienny od poprzednich dla nas wszystkich. Sytuacja w kraju i na świecie spowodowana pandemią Covid-19 jest trudna i nieprzewidywalna. Z tego też powodu, nie mogliśmy w pełni zrealizować założeń i planów na ten rok akademicki. Tęsknimy za rozmowami, zgiełkiem i klimatem, jaki tworzył się w Ośrodku Wparcia Dziennego, gdy działaliśmy na co dzień. Mamy ogromną nadzieję, że następny rok pozwoli nam wykorzystać potencjał i energię, naszą i seniorów na aktywne poszerzanie wiedzy i realizację wszystkich planów. 

Wszystkim Seniorom życzymy zdrowia, pomyślności i wiary w lepsze jutro.

 

*Zdjęcia archiwalne

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...