Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
21-09-2020

18 września o godzinie 18:00 lubanianie spotkali się w kościele pw. Świętej Jadwigi w Lubaniu, gdzie obchodzono rocznice wydarzeń z historii kraju i naszego miasta.

17 września 2020 roku upłynęło 81 lat od dnia, w którym miała miejsce agresja Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich na Polskę. W 1989 roku w Lubaniu zaczął funkcjonować Związek Sybiraków Koło w Lubaniu, którego reprezentanci po dziś dzień uczestniczą w ważnych uroczystościach sybirackich, kombatanckich, kościelnych i państwowych. Choć pierwsze zebranie Koła Lubań odbyło się 12 lutego 1989 r., to swoje rocznice Związek obchodzi właśnie we wrześniu. Jest to miesiąc szczególny dla członków stowarzyszenia, ponieważ od 2004 roku w tym miesiącu świętowany jest Światowy Dzień Sybiraka (od 2013 roku jako święto państwowe). Tym samym, 17 września oprócz wspominania ataku ze strony naszego wschodniego sąsiada w całej Polsce przypominane są losy zesłanych na Syberię. Jako, że nasi miejscowi Sybiracy czynnie uczestniczą w pozostałych wydarzeniach rocznicowych organizowanych w innych miastach, w Lubaniu spotykają się zazwyczaj 18 września.

Właśnie na ten dzień, Starosta Lubański Walery Czarnecki, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński oraz Związek Sybiraków Koło w Lubaniu zapraszali mieszkańców do wzięcia udziału w lubańskich uroczystościach. W kościele pw. Świętej Jadwigi w Lubaniu znajduje się Wotum Dziękczynne, które zostało odsłonięte i poświęcone 18 września 2012 roku podczas ówczesnych religijno-patriotycznych obchodów. W piątkowe popołudnie tuż po mszy świętej tradycyjnie złożono kwiaty i wiązanki pod tym wyjątkowym krzyżem.

(ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...